ЛАУРЕАТИТЕ с Максим Цеков и Джулиан Тревелиян

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Да осъдиш списание, нарекло те „безчувствена“

Една от най-великите архитектки в света - Заха Хадид, е дълбоко засегната от определението

Архитектката Заха Хадид е създала зашеметяващи сгради. - Да осъдиш списание, нарекло те „безчувствена“

Архитектката Заха Хадид е създала зашеметяващи сгради.

Водещата британска архитектка от иракски произход Заха Хадид съди онлайн медията New York Review of Books заради статия, в която е обвинена в „безчувственост“. Тази квалификация е направена по повод смъртта на стотици строителни работници в Катар, загинали, докато строят футболен стадион за Световната купа през 2022-а, който се прави по неин проект.

Носителката на множество архитектурни награди e подала документи във върховния съд, обвинявайки списанието и в частност неговия архитектурен критик – Мартин Филър, в клевета.

Статията според Хадид привидно била ревю за книгата „Защо строим“, написана от Роуън Мур – архитектурния критик на „Обзървър“. Филър обаче използвал случая, за да обърне внимание на коментарите на Хадид, които тя направила по-рано тази година в Лондон, че „няма вземане-даване с работниците“. Многобройни са случаите на смърт, последвали заради амбициозните строителни проекти в Катар, свързани с решението страната да стане домакин на Световната купа по футбол след 8 години.

Стадионът в Катар, проектиран и строен от архитектката Заха Хадид.

Стадионът в Катар, проектиран и строен от архитектката Заха Хадид

Хадид твърди,че пасажът, цитиран в статията, е изваден от контекста, защото по времето, в което тя прави това изявление, строителните работи по стадиона все още не са стартирали. Темата, свързана със стадиона в Катар, за пръв път била спомената в публичното пространство на пресконференция в Лондон в началото на годината. Малко след това се появила статия в „Гардиън“, в която се разкрива информацията, че повече от 1000 работници, повечето емигранти от Индия и Непал, са загинали на строителните обекти през последните две години в Катар.

Въпреки че статията на Филър е рецензия за книгата на Мур, адвокатите на Хадид посочват, че авторът на материала многократно е споменавал името на клиентката им.

„Това е персонална атака, замаскирана като преглед на книга и излага госпожа Хадид на публичното внимание по един възмутителен, подигравателен начин, който накърнява нейното добро име и репутация“, се казва в изявлението на адвоката й Орен Уоршовски.

Архитектката съди медията за нанесени морални щети и вреда.

Заха Хадид е носителката на Ордена на Британската империя и е първата жена и първата мюсюлманка, която печели най-престижната награда за архитектура – „Прицкер“, през 2004 година. Носителката е на приза „Стърлинг“ два пъти и често намира място в списъците на най-влиятелните хора на планетата.

Операта Гуангу, създадена от Заха Хадид в Китай.

Операта Гуанджоу, създадена от Заха Хадид в Китай.

Делото възбуди духовете и в социалните медии, където се натъкна на положителни и отрицателни отзиви. „Заха отвръща на удара!“, гласи коментар в Twitter. Пол Голдбъргър, бивш архитектурен критик в „Нюйоркър“ и бивш декан на престижния колеж по дизайн „Парсънс“ в Ню Йорк, написа в социалните мрежи, че това дело не е много мъдро като решение и ще й донесе репутация на „архитекта, който съди критиците“. „Заха доказва Закона на Голдбъргър – колкото си по-успешен, толкова си по-дебелокож“, завършва нападките си някогашният критик.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС