Ценителите на изобразителното изкуство у нас определено изпитват затруднение в разгадаването на феномена Кристо. След седмица обаче имат шанс да анализират значимостта на артиста на световната арт сцена. На 13 септември художникът, тръгнал си преди 58 години от България, ще се представи за първи път в пълния си блясък в родината. Ще го направи духом, но не и телом. Христо Явашев няма да присъства лично на това своеобразно завръщане, но пък ще изпълни от разстояние трите зали на Софийска градска художествена галерия със своите най-важни проекти – едни реализирани, други във вид на мечта. И тъй като са не само негова мечта, под всички 130 творби стои и името на покойната му съпруга Жан-Клод.
Специалистите в Софийска градска вече дни наред стъпват на пръсти около схемите, изпратени от Кристо с указания как да бъдат наредени произведенията му. Листовете с описанията му са разпънати по паркета на галерията, която Христо Явашев вероятно е посещавал като ценител и млад художник преди 60-ина години. Рисунките и фотографиите вече са наредени край стените в залите, където ще бъдат изложени.
Преди да се стигне до тази изложба, организаторите решили да работят с малкото творби на Кристо, които се намират у нас – 60 постера, подписани от него, дарени за 60-годишнината му на Художествената академия, 7-8 акварела и маслени творби от студентските му години там; също няколкото живописни платна от Националната галерия, дарени от анонимен колекционер. Никой в Софийска градска не подозирал, че Кристо ще пожелае да направи нещо повече – у нас от години образът на артиста е демонизиран, в обществото битува твърдението, че художникът не желае да общува с българи и да говори на български език. Затова нерядко – дори в арт средите – стойността на създаваното от Явашев изкуство е непонятна, красотата и въздействието на творбите му са подценявани, някои наричат Кристо „опаковчик“.
„Първоначалната ни концепция беше да направим образователна изложба, да подредим неговите проекти и към всеки един от тях да има обяснение, за да разбере българският зрител какво точно работи Кристо, как се е развивал през времето, къде какво е правил“, разказва директорът на галерията Аделина Филева.
Решили все пак да направят опит за контакт със семейството на Кристо – чрез племенника на артиста Владимир Явашев, за да получат още творби за изложбата. Така художникът научил, че в България планират изложба за неговата 80-годишнина.
„Един ден ни се обади Владимир и ни каза, че имат предложение – да не се прави изложба със стари неща, защото ще предоставят една от пътуващите по света колекции, подготвена от самите Кристо и Жан-Клод.
Всичко това стана в началото на месец юли. Като получихме това предложение, от Столична община и Фондация „Америка за България“ реагираха мигновено“, разкрива Филева.
От галерията изпратили на Кристо по Владимир плановете на галерията, артистът ги увеличил и разпечатал, след това аранжирал изложбата. Скиците изпратил обратно след около 2 седмици, в средата на месец август.
Преди дни колекцията пристигна от Базел в огромни сандъци, най-големият от които тежи 236 кг. Сред творбите е и един от варелите от първото произведение, с което художникът се прочува – „Подредени петролни варели и пакетажи в пристанището“, пристанище на Кьолн, 1961 г.
Всички застраховки и разноски по експозицията са финансирани от Кристо, транспортът е платен от Фондация „Америка за България“.
Творбите от не се продават.
Вижте в аванс някои от произведенията в изложбата:
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение