„Има ли в тоя живот нещо по-важно от това да изглеждаш наистина, ама наистина, безумно добре?“, се питаше нереално красивият Дерек Зулендър от едноименния филм с Бен Стилър. Оказва, че и естетическото съвършенство не е гаранция, че ще получим всичко, към което се стремим – особено ако стремежите ни са под определено ниво.
Според ново научно изследване, публикувано в списание „Личност и социална психология“ и цитирано от „Индипендънт“, склонността на работодателите да наемат по-привлекателни хора всъщност е доста по-комплициран проблем, отколкото се смяташе. Досега бе ясно, че независимо от работата, колкото по-добре изглежда кандидатът, толкова по-голям шанс има да бъда нает – за разлика от по-малко задоволителните в естетическо отношение претенденти.
Доскоро хората с приятен външен вид се смятаха за привилегировани в почти всички отношения – поне докато не срещнат някой като Харви Уайнстийн или Кевин Спейси – в такъв случай вероятността да станат жертви на сексуален тормоз нарастваше рязко. Тази опасност все още е налице, но другите им привилегии изглежда са с една по-малка. Проучването в „Личност и социална психология“ показва, че те могат да се окажат в неравностойно положение, когато търсят работа, която не се възприема като много желана.
Според изследването, интервюиращите, чието задължение е да преценяват до каква степен кандидатът иска да извършва работата, често приемат, че красивите хора биха предпочели да имат по-бляскава роля в живота, отколкото по-грозните кандидати. И заради този извод по-сексапилните кандидати е по-малко вероятно да получат предложение за работата.
Изследването, проведено от Лондонското бизнес училище (LBS), е оценявало влиянието на добрата външност в процеса на наемане на нови служители при 750 участници. Показвани са им били по две снимки на потенциални кандидати за работа и трябвало да отговорят на въпроса кого биха наели. В резултат е установено, че по-привлекателните кандидати имат по-добър шанс да бъдат наети само на по-привлекателни постове – вероятно защото подсъзнателно мнозина смятат, че хората с по-добър вид заслужават по-добра работа. Позиция на портиер, например, се приема за неподходяща за привлекателен човек, но се смята, че всички кандидати биха били доволни от мениджърски пост.
И сега ако ви е дожаляло за всички привлекателни хора, на които им е все по-трудно да си намерят нископлатено и непрестижно работно място, можем да ви успокоим с факта, че те най-вероятно не търсят точно такава работа.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение