Статуята от Одесос е от третата четвърт на II век, смята епиграфът д-р Николай Шаранков, специалист по древни надписи. Скулптура на знатен римски гражданин с тога и свитък в ръка бе открита в пясъците при изкоп за нова сграда. Строежът е на частния строителен предприемач Георги Крайчев, който лично съобщи в местния музей за находката и помогна за транспортирането ù.
Д-р Шаранков е разчел надписа под скулптурата така:
„Гай Марий Хермоген съоръжи тази статуя за себе си приживе“.
Според палеографския анализ, шрифтът има голямо сходство с надписа за изграждане на водопровод от 157 г., твърди експертът, а и посочването на три имена на римски гражданин също е по-характерно за II век. През III в., особено след едикта на Каракала (императорски декрет, издаден през 212 г., според който всички свободни жители на провинциите на Римската империя без децата на дедитициите придобиват статут на граждани), третото име отпада.
Николай Шаранков припомня и факта, че в ефебски списък (списък на знатни младежи, обучавани за почетни гвардейци в римската епоха) от 221 г. са споменати двама души, вероятно братя: Марий Сабин и Марий Виктор. Според него поради редкостта на родовото име Марий може да се предположи, че те вероятно са потомци на човека, издигнал статуята.

Статуята бе открита в пясъците в района на железопътната гара във Варна. Снимка: Регионален исторически музей – Варна
Статуята изобразява мъж на средна възраст с къса брада, облечен в римска тога, който държи свитък. Върху постамента има добре запазен надпис и от предварителното разчитане става ясно името на изобразения: Гай Марий Хермоген. Тогата, в която е облечен този виден гражданин на Одесос, издава тесните му връзки с римската власт, посочват от Варненския исторически музей.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение