Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Делфини първи посрещнаха астронавтите от МКС (видео)

След девет непланирани месеца в Космоса Буч Уилмор и Суни Уилямс най-сетне „усещат Земята“

Делфините първи дойдоха да проверят капсулата от Космоса. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Делфини първи посрещнаха астронавтите от МКС (видео)

Делфините първи дойдоха да проверят капсулата от Космоса. Снимка: ЕПА/БГНЕС

След девет месеца непланиран престой на Международната космическа станция астронавтите Буч Уилмор и Суни Уилямс най-сетне се завърнаха на Земята. „SpaceX“ капсулата им се приземи във водите край бреговете на Флорида и първи ги приветстваха стадо делфини. Морските бозайници подаваха перките си от водата без да се смущават от лодката, изпратена да прибере астронавтите на суша, нито от космическото превозно средство, постигнало меко кацане с гигантски парашути, видя се от излъчването на живо.

Така мисията на Уилмор и Уилямс, която трябваше да продължи само 8 дни, най-сетне приключи. Те не успяха да се върнат навреме през юни 2024 г. след като стана ясно, че „Боинг“ капсулата им, довела ги до МКС, има технически проблем и се счита за небезопасна за обратния път. Това бе първият полет на капсулата с екипаж и се наложи тя да се върне празна обратно на Земята през септември.

Сега до Земята Уилмор и Уилямс пътуваха заедно с американеца Ник Хейг и руснака Александър Горбунов, които са завършили дейността си на МКС по план. Прибирането им у дома отне общо 17 часа.

Астронавтите бяха поети с носилка – стандартна практика за пътуващите от Космоса, които са прекарали толкова дълго време в безтегловно състояние. След медицинските проверки в космическия център „Джонсън“ в Хюстън те отново ще се съберат със семействата си, уточняват от НАСА. Дългите мисии в Космоса оказват влияние върху телата на астронавтите, отчита се загуба на костна плътност и мускулна маса, пише Би Би Си. Кръвообращението също е засегнато, може да има последици върху зрението. Адаптирането към живота с гравитация понякога отнема дълго време и астронавтите ще бъдат поставени на продължителен режим с упражнения.

Суни Уилямс на носилката. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сагата на двамата астронавти започна през юни миналата година, но двамата приеха съдбата си с готовност. Те проведоха редица експерименти на борда на МКС и дори се разходиха в Космоса, като Суни Уилямс постави рекорд за най-дълго време, прекарано от жена в открития Космос. По Коледа те надянаха червени шапки и еленски рога, за да изпратят празнично послание до Земята за празника, който не са допускали, че ще прекарат без роднините си. В периодичните си медийни изяви те запазиха бодър дух, но не криеха, че нямат търпение да се завърнат отново на Земята. В интервю за Си Би Ес от миналия месец, Суни Уилямс сподели, че „се вълнува да види семейството си, кучетата си, да плува в океана“:

„Това ще бъде много хубаво – да съм обратно на Земята и да усещам Земята“.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Време усукано