Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Делфините са започнали да си крещят

Предизвиканият от хората шум в океаните застрашава популацията на делфините и другите китоподобни

Човешкият шум в океаните намалява почти двойно способността на делфините да се разбират при общуване. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Делфините са започнали да си крещят

Човешкият шум в океаните намалява почти двойно способността на делфините да се разбират при общуване. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Делфините не успяват да се чуят един друг заради шумовото замърсяване на моретата от човешката дейност и това застрашава световната им популация. Това се казва в ново изследване на учени от университета „Сейнт Андрюс“ в Бристъл, Великобритания, публикувано в научното списание „Current Biology“.

Много морски бозайници разчитат на общуване чрез звукови сигнали при съвместен лов и друга обща дейност и в процеса на еволюцията са разработили собствен доста сложен език. Но в последните години шумовото замърсяване на океаните в резултат на човешка дейност силно нараства и вече се отразява пагубно на някои животни. Учените откриха, че заради шума на корабите и нефтените платформи китовете се разболяват от кесонна болест, поведението им се променя и те излизат самоубийствено на брега.

Сега с новото изследване става ясно, че и делфините вече не успяват да се чуят един друг, което води до влошаване на здравето им и намаляване на популацията, твърди доцентката от бристълския университет Стефани Кинг. Звукът е един от най-важните източници на информация за морските бозайници. За разлика от светлината, във водна среда звукът се разпространява на десетки, а понякога и на стотици километри. Заради това китоподобните, към които спадат и делфините, са изработили система за общуване чрез звуци. За да надвикат шума от човешката дейност в океана обаче, делфините са започнали да повишават глас, дори да крещят.

В изследването на учените от Бристол са взели участие два делфина от вида афалин, наречени Делта и Рис. Делфините са работели в закрита лагуна с дресьорите си и е трябвало да демонстрират съвместна дейност – последователно, през определени периоди от време, е трябвало да натискат контролен бутон. Двата делфина са били снабдени със сензори за звук и движение и, както станало ясно в хода на експериментите, когато в лагуната се повишавал антропогенният шум, делфините се опитвали да го надвикат, като удвоявали и продължителността на издаваните от тях звуци, и силата им.

При това Рис и Делта се опитвали да се гледат един друг, защото на фона на общия шум това им помагало да разберат по-добре какво съобщава партньорът. Все пак при всичките им усилия Делта и Рис се разбирали само в 62,5% от случаите, когато наоколо има човешки шум, срещу 85% разбиране при стандартен фонов шум. При това те са били подлагани на въздействие от максимум 150 децибела, докато танкерите издават над 200-децибелов шум, отбелязват учените.

Следващата стъпка на изследването ще бъде повторение на експеримента в естествени условия, но това ще бъде по-трудно, тъй като няма да може да бъде изграден звуков сценарий за сравнение без шумово замърсяване. Според изследователите дивите делфини ще реагират още по-зле на шумовото замърсяване от делфините в изследователския център, които са високомотивирани и са повтаряли задачата си стотици пъти.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90