Музеят Орсе, Франция
Издигащ се на левия бряг на Сена, този респектиращ парижки музей е открит през 1986 г. в сградата на бивша жп гара и хотел. Визията му се възползва от предишното си въплъщение с пълен ефект – китка от галерии тръгват от грандиозната централна зала и буйни светлинни потоци нахлуват през стъкления покрив.
Създаден за да преодолее пропастта между колекциите на Лувъра и Центъра Помпиду, той се фокусира върху изкуството от края на XIX и началото на XX век и приютява най-голямата колекция на импресионисти и пост-импресионисти в света.
Билетите са по 11 евро, почива всеки понеделник, плюс 1 май и 25 декември.
Гугенхайм, Испания
В периода на мащабно обновление на Билбао в края на 80-те години, идеята за музея идва от сътрудничество между баските власти и Фондация „Соломон Р. Гугенхайм“. Проектът на американския архитект Франк Гери печели конкурса и музеят отваря врати през октомври 1997 г.
Внушителната сграда каца на ръба на река Нервион в старото индустриално сърце на града със своята структура от стъкло и варовик, облицована във вълни от титан. И на мига става сензация; архитектът Филип Джонсън я приветства като „най-великата сграда на нашето време“.
Билетите са по 8 евро, музеят е затворен всеки понеделник, освен юли и август, когато работи без почивни дни.
Музеят Оскар Нимайер, Бразилия
Музеят е открит през 2002-3 и получава прякора „Окото“, заради приликата си с гигантско човешкото око, кацнало върху жълт стълб. Легендарният бразилски архитект, който го проектира (и му дава името си) е ключова фигура в съвременните тенденции; той е на 95, когато сградата е завършена.
На площ от 35 хиляди кв. метра е събрано световно изкуство, заедно с много произведения на самия Нимайер.
Британският музей, Лондон
Архитектът Робърт Смърк проектира основната сграда на музея, който отваря врати през 1852 г., в нео-класически стил. Големият южен вход, с впечатляващия фронтон и стълбището, са вдъхновени от древна Гърция. През 2000 г. Фостър и партньори създават и новата Голяма зала, която със своя впечатляващ стъклен покрив трансформира вътрешния двор на музея в най-голямото покрито пространство в Европа.
Входът в Британският музей е безплатен. Институтът почива само 4 дни в годината – 3 по Коледа и на 1 януари.
Кралският музей Онтарио, Канада
Този природонаучен музей с художествена галерия е най-големият в Канада – с над шест милиона експонати в колекцията си. В добавка към оригиналните сгради от ХХ век, студиото на Даниел Либескинд проектира новия вход, който отваря под името Кристала на Майкъл Лий-Чин през 2007, и днес вече се определя като „отличителния нов символ на Торонто от ХХI век“.
Все пак сложната призматична сктруктура от стъкло и алуминий в стоманена рамка има и своите критици – през 2009 г. тя влезе под номер 8 в класация на най-грозните сгради в света.
Входът е 10 долара, освен в петък от 16:30 ч. до 20:30ч., когато е свободен. Почивен ден – 25 декември.
Музеят Сумая, Мексико сити
Тази частна културна институция е създадена през 1994 г. с пари на милиардера Карлос Слим и по проект на мексиканския архитект Фернандо Ромеро. Структурата, висока 46 метра, е облицована с 16 хиляди шестоъгълни алуминиеви плочи, а шестетажният музей съдържа работи предимно от Европа и Мексико, включително и най-голямата колекция от творби на Роден извън Франция.
Входът е безплатен.
Ермитажът, Санкт Петербург, Русия
Един от най-големите и най-стари музеи в света, Ермитажът е открит през 1764 г. от Екатерина Велика и приютява над 3 милиона произведения на изкуството и културни артефакти. Обширният държавен музеен комплекс се състои от няколко сгради, включително и големия зелено-бял Зимен дворец, някога дом на руските царе. Колосалният палат е проектиран основно от Франческо Бартоломео Растрели в изтънчен бароков стил.
Билетите са по 18 долара (16 евро), почива всеки понеделник, плюс 1 януари и 9 май.
Музеят на ислямското изкуство, Доха
Открит в столицата на Катар през 2008-а, музеят се помещава в сграда, проектирана от родения в Китай американски архитект Лео Мин Пей (по-известен като I.M.Pei). На 91-годишна възраст, Пей пътува шест месеца из арабския свят и събира вдъхновение за проекта. Извисяващата се пететажна, облицована с варовик, структура е разположена върху рекултивирани земи и украсява бреговата линия на Доха с двете си крила, свързани с голям централен двор. Музеят съхранява произведения на ислямското изкуство – някои от които на повече от 1400 години.
Входът е безплатен, почивен ден – четвъртък.
Ватиканските музеи
Музеите във Ватикана са отворени от папа Юлий II през XVI в.; в целия комплекс има общо 52 галерии и заедно те образуват един от най-големите музеи в света. В колекцията от религиозна скулптура и картини са произведения на Рафаело, Тициан и Караваджо. Сред залите му са Галерията на картите, галерия на гоблените, а последната е великолепната Сикстинска капела, чиито стени са декорирани от художници като Перуджино и Ботичели, а сводестият таван е изрисуван от Микеланджело.
Пълният билет е 16 евро, музеят почива всяка неделя и на някои религиозни празници.
Националната галерия, Осака
След разрушаването на оригиналната сграда от 70-те, новата, проектирана от Сезар Пели, отваря врати през 2004. Официалното име на музея на японски се превежда като „Национален музей на световното изкуство“. По-голямата част от музея – включително и арт колекциите му – се намират под земята, над нея е единствено входното антре. За максимален „уау“ фактор, студиото на Пели е създало на входа извисяваща се преплетена конструкция от стъкло и стомана, предназначена да наподобяват тръстики по речния бряг или бамбукови стъбла.
Входът е малко над 3 евро, почивният ден е понеделник.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение