Димът от горски пожари може да повиши риска от развиване на деменция, установи ново проучване на американски учени. Заключенията им, описани по време на международната конференция „Alzheimer’s Association“ във Филаделфия, излизат насред горещо лято, предизвикало множество горски пожари не само в Европа, но и в САЩ, отбелязва „Гардиън“.
Основното притеснение за човешкото здраве идва от частицата PM 2.5, която е около 30 пъти по-малка от диаметъра на човешки косъм и безпрепятствено може да попадне в белите дробове, а от там – и в кръвообращението. Частицата се отделя вследствие на различни фактори – замърсяване от натоварен пътен трафик, дим от работата на фабрики, пожари. Може да доведе до белодробни болести и проблеми със сърцето, но според новото изследване на учените в САЩ, влияе и на здравето на мозъка.
За целта на проучването са анализирани медицински данни на 1,2 милиона възрастни в южна Калифорния, събрани между 2009 и 2019 г. Под внимание са взети качеството на въздуха в населените места на хората, честотата на горските пожари и други фактори, изложили ги на PM 2.5.
При всеки 1 микрограм, концентриран вследствие на пожари, рискът от диагноза деменция се увеличава с 21%, установява екипът изследователи от университетите във Вашингтон и Пенсилвания. За сравнение: 3 микрограма от вредните частици, погълнати вследствие на други видове замърсяване, увеличават риска само с 3%.
Няма обяснение защо разликата е толкова чувствителна, но със зачестяващите горски пожари, расте и необходимостта от още проучвания по темата, вярват експертите. Проблемът има и класово измерение – рискът от развитие на алцхаймер е по-висок при хората с по-ниски доходи, които не могат да спазват препоръките на здравните власти да не излизат от домовете си при замърсяване, тъй като работят на открито.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение