Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Динозаврите са загинали заради 15 години непрекъсната зима

Фотосинтезата е спряла за цяла година и това е било фатално за 75% от живите същества на Земята

Преди 66 млн. години Земята е била обитавана от около 2000 вида различни динозаври. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Динозаврите са загинали заради 15 години непрекъсната зима

Преди 66 млн. години Земята е била обитавана от около 2000 вида различни динозаври. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Астероиден прах, скрил слънцето за 15 години, е довел до смъртта на динозаврите, установи ново научно изследване на международен екип учени, публикувано в списание „Нейчър Джиосайънс“. Преди 66 милиона години на територията на днешно Мексико е паднал астероидът Чиксулуб, който е довел до появата на фин силициев прах, останал в атмосферата цели 15 години. Това е довело до изчезване на 75% от живите организми на Земята, включително динозаврите.

Липсата на слънчева светлина заради праха в атмосферата е причинила понижаване на средните температури по цялото земно кълбо с 1 градус по Целзий, гласят резултатите от изследването.

През 80-те години на XX век Луис и Уолтър Алварес предполагат, че динозаврите са изчезнали вследствие на сблъсък с астероид, който е променил климата и е обгърнал Земята в прах. Теорията на бащата и сина Алварес е поставяна под съмнение в продължение на 13 години, до откриването на кратера Чиксулуб на територията на днешния полуостров Юкатан, Мексико. Според тази теория сярата, а не прахът е станала причина за промяна в климата. Смятало се е, че количествата прах не са били в достатъчно количество, за да остане в атмосферата, обяснява пред агенция „Франс прес“ един от съавторите на новото научно изследване Йозгюр Каратекин от Кралската обсерватория в Белгия.

Международен екип е успял да идентифицира частиците прах, останали от астероида и намерени във фосили на геоложкия обект Танис, Северна Дакота, САЩ. Те са с размери между 0,8 и 8 микрометра. Данните са приложени към климатични модели и учените са установили, че тези частици са играли много по-важна роля, отколкото се е приемало досега. Симулация е показала, че от цялото количество материя в атмосферата 75% е било прах, 24 процента – сяра и само 1 процент пепел.

Праховите частици напълно са възпрепятствали фотосинтезата в продължение най-малко на година. Това е било смъртоносно за живите организми, отбелязват учените.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg