Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

На Диоскурите ли са двете статуи, открити в Хераклея Синтика?

Учените анализират връзката между двете скулптури, намерени в Големия канал на античния град

Хипотезата на проф. Вагалински за първата открита статуя (вдясно) бе, че изобразява местен владетел. С откриването на нова откъсната каменна глава (вляво) и още един торс, полето за теории се разширява. Снимки: „Археология Булгарика“ - На Диоскурите ли са двете статуи, открити в Хераклея Синтика?

Хипотезата на проф. Вагалински за първата открита статуя (вдясно) бе, че изобразява местен владетел. С откриването на нова откъсната каменна глава (вляво) и още един торс, полето за теории се разширява. Снимки: „Археология Булгарика“

Новооткритата глава на статуя от Хераклея Синтика ще бъде предадена за реставрация на 3 октомври, съобщиха от екипа на проф. Людмил Вагалински, ръководител на археологическия екип в древния град край Петрич.

Възможно е намерената глава да е към втората статуя, намерена по-рано в Големия канал, но засега няма категорично потвърждение. Днес археолозите ще направят опит да освободят частта от шията на статуята на мястото на счупването, за да вземат мерки и да ги сравнят с тези на откритата глава.

В древността е имало практика при възхода на нов владетел да не бъдат ваяни цели статуи, а да бъдат подменяни само главите им. Това отваря поле за множество хипотези относно личността, на която е посветена скулптурата. Откриването на втора статуя в близост до първата, която археологическият екип намери през лятото, разширява обсега на теориите.

Историкът журналист Манол Глишев излага хипотеза, че става дума не за статуи на магистрати, а на герои или богове. Възможно е те да са били изхвърлени в канала при налагането на християнството като единствена официална религия през IV в. или пък да са били укрити там от последните езичници, за да не бъдат унищожени от християните. Интересно е неговото предположение, че е възможно двете статуи да са Диоскурите – Кастор и Полидевк.

„Диоскури“ буквално означава „Зевсови момчета“ или „Зевсови синове“ на старогръцки. Според мита, разказан от Пиндар, двамата са родени от Леда, но Кастор е син на смъртния цар Тиндарей, а Полидевк – на Зевс, преобразил се като лебед, за да прелъсти Леда. Има и версии, според които или и двамата са божествени, или и двамата са смъртни. Те са участници в Калидонския лов и в Похода на аргонавтите. Братята са укротители и ездачи на коне, изпълнени са с огромна сила и често са изобразявани заедно, при това – водейки коне със себе си. На Диоскурите е посветено съзвездието Близнаци.

Ако около статуите от Хераклея Синтика се открият например фрагменти от изображения на коне, това би подкрепило хипотезата, че става дума за Диоскурите. От друга страна, оригиналните местоположения на статуите не са били в канала, където са открити, така че всякакви знаци, показващи евентуално кои са изобразените младежи, може и да са другаде из античния град“, отбелязва Глишев.

Засега историците и археолозите не са подкрепили с доказателства това предположение, но и се въздържат от категоричи оценки, докато не бъдат намерени още артефакти в близост до двете големи открития. Разкопките в Хераклея Синтика продължават.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg