Софийска филхармония МЕГАБОРД

Този текст е публикуван преди повече от 3 години

Директорът на НИМ към „Дневник“: Ваш’та мама соросоидска

Божидар Димитров обяснява пред медията „елегантния“ си план да премести цяла църква в НИМ

Музеите обикновено се снабдяват с движими паметници на културата, но Националния исторически музей реши да придобие старинна църква, казва Божидар Димитров пред „Фокус“. Снимка: БГНЕС/Петко Налбантов - Директорът на НИМ към „Дневник“: Ваш’та мама соросоидска

Музеите обикновено се снабдяват с движими паметници на културата, но Националния исторически музей реши да придобие старинна църква, казва Божидар Димитров пред „Фокус“. Снимка: БГНЕС/Петко Налбантов

Божидар Димитров има планове за преместването на цяла църква в Националния исторически музей. Директорът на института, за чийто пост в момента тече конкурс (и историкът е един от кандидатите), съобщава за намерението си пред агенция „Фокус“ – става дума за параклиса „Св. Петър и Павел“, намираш се близо до село Беренде. В храма има ценни стенописи от XIII в., но мястото е трудно достъпно за реставрацията, от която обектът се нуждае – от това е произтекла и идеята за цялостното му транспортиране към София.

Този път „нещата няма да попаднат в ръцете на полуграмотни същества“, посочил е Димитров пред „Дневник“, като е пояснил, че визира Ивайло Дичев и Манол Глишев.

„Музеите обикновено се снабдяват с движими паметници на културата, но Националният исторически музей реши да придобие старинна църква – коментира директорът на НИМ пред „Фокус“. – Това се прави по света, но в България не се е. За какво става дума? В село Беренде, близо до Годеч, има разкошна малка църква, която е пред рухване. В нея има стенописи от цар Иван Асен II, заедно с негови надписи. Църквата е световноизвестен паметник, има стенописи от XIII в.

Убедих се, че там е невъзможно да се направи каквото и да е било. Църквата е построена в края на един дол, дотам е много трудно да се стигне дори пеша, камо ли да се извършва реставраторска дейност – по стенописи, икони, по сградата. Реших да постъпя по най-елегантния начин, както се прави напоследък по света. Както е известно, египтяните пренесоха храмовете от долината на Асуан, другаде също направиха подобни неща.“

Пред „Дневник“ Димитров заявява, че преместването на църквата няма да доведе до допълнително увреждане и стенописите ще се запазят много добре.

„Айде, опитвам се, ваш’та мама соросоидска, да ви хвана логиката как ще доведе до унищожение на паметници – реагира той на въпрос на изданието. – Подбива се в основата една бетонна плоча, закрепва се с едни железни релси, след което се повдига с един кран и се донася до София.“

Димитров коментира още и че мястото е „такова върло, че никой не може да стигне дотам“ – на въпрос дали не е добре регионът да запази ценния си обект.

Директорът на НИМ заявява също, че знае законите и всички процедури ще бъдат изрядни, с обществена поръчка.

„Няма незаконно да постъпваме в нито един случай – казва Димитров. – Това е малката полза от Ивайло Дичев и от Манол Глишев, да внимаваме много да не допуснем и най-малкото нарушение на закона.“

Пред „Дневник“ директорът на НИМ заявява още, че под „полуграмотни същества“ в интервюто за „Фокус“, е имал предвид именно професор Дичев и Глишев.

„Вижте, тези хора си измислиха наука, за да станат професори – казва Димитров. – Да си спомняте да е имало наука културология? Всички марксисти и ленинисти от философския факултет, хранениците на стария режим, станаха културолози, политолози, социолози.“

Документи Живопис след фотографията в България през 70-те и 80-те години на 20-ти век 2 март – 4 юни 2023

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90

Този сайт използва „бисквитки“ с цел анализиране на трафика и измерване на рекламите.

Разбрах