Ясните очертания на градска стена, опасваща хълм край съвременното селище Влохос, откриха археолози от Гьотеборгския и Борнемутския университет. Останките се намират на около триста километра от столицата Атина и по-близо до Лариса в Централна Гърция. Снимки отвисоко показват ясно различим крепостен пояс, увенчаващ голямото възвишение и обхващащ значителна площ около върха.
Старинният град датира от около 2500 години, тоест е основано в периода на разцвет на Атина като независим град-държава и морска сила в Източното Средиземноморие през шести и пети век пр. Хр., отбелязва „Индипендънт“.
Част от останките са известни и от по-рано, но досега са били игнорирани като незначителни следи от провинциалния живот в безинтересно селище на хълма, изяснява Робин Ронлунд, ръководител на археологическия екип. Според учените е изненадващо, че досега никой не е изследвал това място. За разлика от Западна Европа обаче, в Гърция въздушните снимки не са възприети като редовен инструмент на археологическата работа, а от земната повърхност очертанията на зидовете далеч не са така видими.
Изследователският екип, включващ специалисти от Комитета за античните находки в Кардица, се е натъкнал на останки от кули, стени и градски порти на върха и по склоновете на хълма. Специалистите анализират обекта засега единствено чрез спътникови снимки и проникващ през земната маса радарен софтуер, които им позволяват оставянето мястото в състоянието, в което се е запазило досега, без нарушение на повърхностния слой. (Бел. ред. – подобна технология е използвана с успех и у нас – за изследване на външния град в Плиска.)
През първите две седмици полева работа през септември археолозите са попаднали на червенофигурна керамика и монети на различни гръцки полиси от ок. 500 г. пр. Хр.
Според Ронлунд, укрепеното селище е процъфтявало между четвърти и трети век пр. Хр., след което е било изоставено – може би като резултат от римското завоевание на Гърция във втори век. Най-вероятно този град не е бил самостоятелен полис, а колониално владение на по-голяма регионална сила – може би Атина, Тесалийския съюз или недалечното царство Македония. Селището се намира далеч от морето, за разлика от повечето значими антични полиси.
Втори проект за работа на терен е планиран за август 2017 г.
„Знаем твърде малко за античните селища в този планински регион и много изследователи приемат априори, че западната част на Тесалия е изостанала провинциална област през класическата Античност – добавя Робин Ронлунд. – Така че проектът ни за изследване на мястото ще попълни значителен пропуск в знанията ни за областта и ще покаже, че на гръцка земя са възможни още важни открития.”
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение