ЛАУРЕАТИТЕ с Максим Цеков и Джулиан Тревелиян

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Древна тракийска работилница за лекарства разкрита в Турция

Археолози проучват помещения на повече от 2 хил. години с пещи, каменни канали и медицински инструменти

Античното съоръжение вероятно ще стане обект на културния туризъм в Турция. Снимка: Tekirdağ Provincial Directorate of Culture and Tourism - Древна тракийска работилница за лекарства разкрита в Турция

Античното съоръжение вероятно ще стане обект на културния туризъм в Турция. Снимка: Tekirdağ Provincial Directorate of Culture and Tourism

Тракийска работилница за фармацевтично производство на над 2000 години разкриха археолози в Турция, съобщава „Хюриет Дейли Нюз“. Откритието е направено по време на разкопки в тракийската местност Херайон Тейхос в северозападната турска провинция край град Родосто.

Херайон Тейхос е най-старото тракийско селище на територията на днешна Турция. Там през 2021 г. е открит храм, за който се смята, че е разрушен по време на пожар през второ хилядолетия пр. Хр. Разкопките на мястото продължават активно и до днес, като най-скорошното откритие е направено от екип на Румелийския университет в Истанбул.

В западната част на селището е забелязана голяма инфраструктура с каменни канали, тръби, пещи и помещения, които най-вероятно са служели за производство и разпространение на медицински изделия, предполагат учените. Тази теория е подкрепена от откритите там вещи, сред които са описани кукичка, игла, пинсети, шпатула и други.

В подобни селищни структури от периода водата обикновено е била съхранявана в своеобразни цистерни. Най-новите разкопки на археолозите от истанбулския университет обаче подсказват, че водата за медицинските цели е била транспортирана от район на няколко километра на изток, който днес е залесен.

„Нашите разкопки имат две цели – коментира проф. д-р Неше Атик. – Първата е да подсигурим запазването на това селище и да го направим част от културния ни туризъм, а втората е да го представим на научната общност. След цяла година разкопки инвентаризирахме и работихме по научни публикации за някои дребни находки като керамични съдове, метални вещи и монети.

Фактът, че пещите за лекарства, системата за чиста вода и басейните, необходими за производството на лекарства, са били разположени близо една до друга в един и същи район, е важен от научна гледна точка, тъй като това е първият път, в който ги идентифицираме археологически.“

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС