Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Древните статуи са били парфюмирани

Обливането им с аромати е било ритуално, но е търсено и естетическо преживяване

Реконструкция на мраморна скулптура, датирана от 530 г. пр. Хр. Снимка: „Метрополитън“/Фейсбук - Древните статуи са били парфюмирани

Реконструкция на мраморна скулптура, датирана от 530 г. пр. Хр. Снимка: „Метрополитън“/Фейсбук

Нови открития, свързани с произведения на изкуството в древна Гърция и Рим, показват, че историята за тях не е пълна. Проучване, публикувано в „Oxford Journal of Archaeology“ от датската изследователка Сесил Бронс, показва, че статуите не само са били боядисани и украсени с текстил и бижута (нещо, което беше известно преди), но и че са били парфюмирани.

Митът, че тези статуи са създадени и оставени бели, е създаден и поддържан, наред с други неща, за да служи на расистки идеологии. Първоначално древните произведения на изкуството са били цветни и освен това миришели приятно. С това цялото древно изкуство придобива ново, обонятелно измерение.

Използването на парфюми за човешкото тяло, както и за ароматизиране на помещения, е добре документирано в древния средиземноморски свят. Въпреки това, според проучването, парфюмите не са били използвани само за живи човешки тела, но и за скулптури. Не само, че първоначално са били полихромни и украсени, но в някои случаи са били и ароматизирани, така че тяхното преживяване да бъде не само визуално, но и обонятелно.

Изследването се основава на класически текстове и надписи, за да изследва ролята на парфюмираните статуи в контекста на религиозните и културни практики.

Такива следи могат да бъдат намерени на много места в класическата литература. Римският оратор Цицерон отбелязва практиката да се помазват статуи с благоуханни масла. В Сегеста, Сицилия, статуята на богинята Артемида е била напръскана с парфюми като част от ритуални дейности. Надписи от храма на Делос в Гърция съдържат подробности за цената и съставките на парфюмите, използвани за статуи на богините Артемида и Хера, като зехтин, пчелен восък и аромати, направени от рози.

Поетът Калимах намеква за парфюми в описанието си на статуята на египетската кралица Береника II, като казва, че е „мокра от аромати“. Това означава, че традицията не е била ограничена до божествени фигури, но се е отнасяла и за представители на аристокрацията. По време на фестивали като Флоралия в Рим, ароматни гирлянди от рози и теменужки се използват за украса на статуи и по този начин подчертават празничната атмосфера.

Една от техниките за нанасяне на аромат се нарича „ганозис“, което означава смесване на масла и восъци, които не само миришат приятно, но и карат статуите да блестят в целия си блясък. В същото време това позволява и някакъв вид консервация на части, направени например от слонова кост.

Въпреки че оригиналните аромати отдавна са избледнели, изследванията са довели до физически доказателства, подкрепящи тези документирани употреби на ароматните съставки. Това поставя под въпрос дългогодишното убеждение, че класическите скулптури са чисто визуални обекти – те изглежда са предназначени да предложат много по-дълбоко, сетивно изживяване.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

kapatovo.bg