„Манифестирам“ (manifest) е дума на годината за 2024 г., решиха от речника „Кеймбридж Дикшънъри“. Думата не е нова в английския език, но е избрана начело на класацията заради използването ù с ново значение. Тя не поражда същите асоциации с масови манифестации, както се е наложила в българския език, в английския терминът се използва още от около 1300 г. – включително от поета Джефри Чосър – като прилагателно със значение на „очевиден“, „ясен“.
Сега обаче „манифестирам“ излиза начело като глагол и означава да сбъднеш желанията си със силата на позитивното мислене и визуализирането на целите си. Думата се използва широко от редица знаменитости, които отдават успеха си на манифестирането, например певицата Дуа Липа и гимнастичката Симон Байлс.
Търсенето на термина в онлайн речника на „Кеймбридж“ се е повишило значително през изминалата година, значението му е било проучено общо 130 хил. пъти, отбелязва Уендалин Никълс от „Кеймбридж Дикшънъри“:
„Събитията от 2024 г. доведоха да разширена употреба на думата във всички видове медии. Това е показателно как значението на една дума може да се промени във времето“.
„Манифестирам“ има широка употреба в английския език – дори Шекспир я използва в „Крал Лир“ и „Дванадесета нощ“, отбелязва „Гардиън“. Като съществително „манифест“ може да означава и пълния списък с товара на кораб.
Днешната наложила се употреба да изговориш мечтите си в реалност е регистрирана в началото на ХХ век и се свързва със спиритуализма.
„Манифестирането е това, което психолозите биха нарекли „магическо мислене“ или заблудата, че конкретни ритуали могат да променят света около нас – отбелязва пред „Гардиън“ Сандер ван дер Линден, професор по социална психология в университета „Кеймбридж“. – Манифестирането набра голяма популярност по време на пандемията с милиарди гледания в ТикТок, включително метода 3-6-9, който насърчава човек да изписва мечтите си три пъти сутрин, шест пъти следобед и девет пъти преди лягане. Тази процедура промотира обсесивно-компулсивно поведение и няма доказани ползи. Но можем ли наистина да виним хората, когато знаменитости открито „манифестират“ успеха си?“
Вместо това има множество проучвания на теми като позитивно мислене, целенасочено самоутвърждаване и поставяне на цели, отбелязва професорът:
„От изключително важност е да се разбере разликата между силата на позитивното мислене и промяната на реалността със съзнанието. Първото е здравословно, второто – псевдонаука“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение