Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Два слайса шунка на ден покачват риска от диабет с 15%

Доказателство за връзката между заболяването и консумацията на червени меса, резултат от най-мащабното проучване досега

Колбасите не се препоръчват от лекарите за ежедневна консумация. Снимка: „Площад Славейков“ - Два слайса шунка на ден покачват риска от диабет с 15%

Колбасите не се препоръчват от лекарите за ежедневна консумация. Снимка: „Площад Славейков“

Редовната консумация на червени меса покачва риска от развитите на диабет тип 2, като само два тънки резена шунка на ден увеличават заплахата с 15%, сочи проучване на Кеймбриджкия университет. Изследването, публикувано в списание „Lancet Diabetes & Endocrinology“, използва данни от почти 2 милиона души от 20 държави от цял свят.

Над 400 милиона души по света са диагностицирани с диабет тип 2 – водеща причина за нарушения в зрението, проблеми с бъбреците, сърдечно-съдовата система и други. Най-честите съвети на лекарите за намаляване на риска от заболяването са поддържането на здравословно тегло и повече движение, и сега към тях може да се прибави и избягването на червено месо – независимо дали преработено (колбаси, наденица и т.н.), или необработено. Терминът „червено месо“ се отнася за телешко, свинско, агнешко, козе, еленско…

Анализирани са данни от 31 целеви групи. Ежедневната консумация на едва 50 грама преработено месо – еквивалент на два слайса шунка, повишава с 15% риска от развиването на диабет тип 2 в следващите 10 години. Подобни са резултатите и при непреработеното месо, но все пак то е за предпочитане в редовната диета – 100 грама червено месо или една малка пържола, консумирани ежедневно, покачват риска от заболяването с 10%. Проучени са и други видове месо, като редовното хранене със 100 грама пилешко се свързва с 8% риск. При по-детайлно изследване процентът при пилешкото намалява, но при червените меса се запазва все толкова висок.

„Нашето изследване предоставя най-изчерпателните доказателства до момента за връзката между консумацията на червено месо и по-високия бъдещ риск от диабет тип 2 – казва проф. Нита Форухи от Кеймбриджия университет. – То подкрепя препоръките за ограничаване на консумацията на червено месо, за да се намалят случаите на диабет тип 2 сред населението.“

Методологията е по-точна в сравнение с минали изследвания, отбелязват учените – под внимание са взети не просто общите резултати на целевите групи, но и индивидуалните данните на всеки участник.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС