Време и пространство се усукват в спирала от фотографии, видео, плексиглас, обекти и произведения в различни медии в столичната галерия „Кредо Бонум“. Художниците Калина Димитрова и Красимир Терзиев ще представят съвместна експозиция, озаглавена „Време усукано около място усукано около време“. Откриването е на 20 март от 18 ч.
Изложбата се организира от „Кредо Бонум“ и Сдружение „БулевАрт“ с подкрепата на Националния фонд „Култура“. Вдъхновена е от връзката между времето и човешкия опит на двамата автори. Експонираните произведения са създадени като диалог между авторите и разсъждават върху безкрайната спирала от усукани едно в друго измерения на човешкия живот.
Произведенията срещат зрителите със сцени и образи, на пръв поглед до болка познати: изоставени местообиталища; „подивяла“ растителност; фрагмент от киносалон, емблематично произведение от историята на изкуството на ХХ в.; горски пейзажи – парчета от места и време, които препращат към други места и други времена. Поне на пръв поглед нищо не дава основание на посетителите да прибегнат до патериците на обичайните клишета за „посланията на авторите“, но кризите на нашето време, като амнезията за неотдавнашни провали, анахроничните военни конфликти и надвисналата заплаха от изменението на климата са осезаеми в поредицата от произведения.
Изложбата се състои изцяло от нови произведения, мислени и създадени в диалог специално за проекта. В тях авторите доразвиват работата си с мотиви и материали, с които са вече разпознаваеми за публиката. Калина Димитрова е привлечена от места, престанали да бъдат обитаеми, превзети от дива растителност и естествени закони („Равновесие“). Прозрачният плексиглас продължава да бъде нейната медия, с цялата си пластичност и символна натовареност („Нагоре и наоколо“; „Извън равновесия“). Същият материал е в основата на поредната ревизия, която Терзиев прави на иконични произведения на модернизма. След Дюшан и Родченко, тук зрителят вижда посвещение на Доналд Джъд („Буря след Джъд“). Перспективата е въпрос, към който Красимир Терзиев се връща многократно, включително и в тази изложба („Места на първия ред“; „Между Флешбек и Дежаву-IV“).
Калина Димитрова и Красимир Терзиев определят съвместния си проект като „изложба на двама автори на ръба на времето“.
„Живеем в особен момент, в който като че ли нищо от това, което знаем за света, не ни е от полза – споделят авторите. – Да забравим за момент това, което мислим, че знаем, лесните и бързи изводи, преките пътища. Нищо от това няма да е от полза в лабиринта от асемблажи, обекти и проекции.“
Калина Димитрова завършва специалност Стенопис в НХА, София (2001). Сред самостоятелните ú изложби са Limnos Land Art, Site-Specific Installation, Limnos island, Greece, 2024; „Звездни кожи и фантоми“, галерия „Харта“, София, 2023; „Фантоми“ III, Collect Gallery, Истанбул, Турция, 2023; „Фантоми“ II, Credo Box, галерия Credo Bonum, София, 2023; „Разбягвания“, галерия „Харта“, София, 2022; „01100011 01101000 01110010 01101001 01110011 01110100 01101101 01100001 01110011“, галерия +359, София, 2020; „Биофилия“, галерия Credo Bonum, София, 2020; „Скрит живот“, галерия „Галерия“, София, 2020; „Все по-нови води се вливат в тези, които вече са се влели в същите реки“, галерия „+359“, София, 2018.

Калина Димитрова. Снимка: Личен архив
Сред участията и в групови изложби са: „Глад“, ХГ Казанлък, 2024; „Яйце от крава, мляко от кокошка“, ХГ Добрич, 2024; „Bios Polis“, Station Contemporary Art Gallery, Братислава, Словакия; „Жан Клод за начинаещи“, галерия Сариева, Пловдив, 2022; „Изкуството среща голфа“, Голф клуб „Свети Освалд“, Фрайбург, Австрия, 2022; Check In, Collect Gallery, Istanbul, Turkey, 2022; „Да колекционираш съвременно изкуство, колекция Владимир Илиев“, НХГ, София, 2021; „Хербариумът като място за съхранение на идеи“, Софийски арсенал-музей за съвременно изкуство, София, 2021; „Невидимото. Визуализации отвъд паметта, въображението и симулираната реалност“, галерия „Райко Алексиев“, 2020; „Изображението вече не е налично“, ИСИ-София, 2017; „Фрагментирани истории“, Der Verein Berliner Künstler, Берлин, 2017; Summer Summery, галерия „Кредо Бонум“, София, 2016; Vienna Contemporary – Focus Bulgaria, Виена, Австрия, 2015; Prehod for sale, „ИСИ-София“, 2014.
Красимир Терзиев (р. 1969, Добрич) е интердисциплинарен художник, чиято работа обхваща различни медии, като видео/филм, фотография, живопис/рисунка и текст, поставяйки под въпрос границите между реалност и фикция, като същевременно изследва разнородните преходи и напрежения между глобализирания свят, доминиран от поразителното многообразие от символични изображения, и неговите материални основи в технологичния, физически и човешки „хардуер“.

Красимир Терзиев пред инсталацията си на площадката на мястото на бившия мавзолей в центъра на София. Произведението му е озаглавено „Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което вече е било“. Снимка: „Площад Славейков“
Терзиев има докторска степен по културна антропология от Софийския университет (2012) и магистърска степен по живопис от Националната художествена академия, София (1997). Негови произведения са част от колекциите на Centre Pompidou/MNAM, Париж; Arteast 2000+ Collection, Moderna Galerija Любляна; Art Collection Telekom, Бон; Софийска градска художествена галерия, София; Kunstsammlung Hypovereinsbank, Мюнхен и др. Терзиев е бил на резиденции в Donumenta, Регенсбург, KulturKontakt, Виена; Akademie Schloss Solitude, Щутгарт; Visual Seminar, София; Artslink, Ню Йорк. Носител е на Наградата за съвременно българско изкуство „Unlimited“ (2011) и наградата за ново българско изкуство Гауденц Б. Руф (2007).
Изложбата в галерия „Кредо Бонум“ може да бъде разгледана до 12 април 2025 г.

Красимир Терзиев, „Места на първия ред“, 2025, инсталация, модифицирани дървени кино-столове, 87/115/55 см
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение