Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Две статуи с човешки ръст открити в гробница в Помпей

Загадка е кои са изобразените личности

Около фигурите са проникнали корените на вековно дърво, което се е издигало над гробницата. Снимка: Археологически парк Помпей/Фейсбук - Две статуи с човешки ръст открити в гробница в Помпей

Около фигурите са проникнали корените на вековно дърво, което се е издигало над гробницата. Снимка: Археологически парк Помпей/Фейсбук

Две статуи на мъж и жена в почти човешки ръст бяха открити при разкопки на голяма гробница в Помпей. Детайлно изваяните скулптури са разположени в некропол с няколко гробни ниши при една от главните входни парти на древния град, запазен за вековете под тонове вулканична пепел след изригването на Везувий през 79 г.

Трудно е за учените да предположат кои са изобразените личности – заради бижутата и аксесоарите на жената, теорията е, че тя вероятно е била жрица на Церера, древноримска богиня на плодородието, подземния свят, майчинството и брака (отъждествява се с Деметра от гръцката митология). В подкрепа на тази теза е нейното колие с лунен сърп, отбелязват във Фейсбук от Археологическия парк Помпей.

Жената е изобразена с широко наметало над туника, а мъжът носи тога, преметната през лявото рамо. Няма много доказателства в подкрепа на хитопезата, че двамата са семейна двойка, понякога погребалните статуи изобразяват двойка, друг път изваяните са трима, посочват учените. Възможно е мъжът да е неин съпруг или син.

„Тя изглежда като наистина важна жена в местния елит, държи в ръце растения и нещо, което прилича на папирус, затова предполагаме, че може да е била жрица на Церера“, обяснява Габриел Цухтригел, директор на Археологическия парк Помпей.

В ръцете на женската скулптура има лаврови клонки. Снимка: Археологически парк Помпей/Фейсбук

В ръцете на жената се забелязват лаврови клонки, използвани за пречистване и благославяне на религиозни пространства. Предвид че повечето жени в римското общество са имали роли само в домакинството, да бъдеш жрица не само осигурявало висок обществен статус, това всъщност е била най-високата позиция, към която една жена е можела да се стреми, допълват експертите. Като жрица една жена може да даде власт на подобно ниво на мъж духовник.

Мъжът вероятно е съпруг или син на жрицата. Снимка: Археологически парк Помпей/Фейсбук

Няма надписи, които да дадат посока за по-конкретен анализ на откитието. До краката на мъжката статуя е запазен корен от вековно дърво, растяло на върха на гробницата.

Двете скулптури ще бъдат спешно реставрирани, за да бъдат изложени в парка Помпей на 16 април.

Корен от вековно дърво се вие покрай фигурата на мъжа. Снимка: Археологически парк Помпей/Фейсбук

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Време усукано