Историята разказва, че след като Иван Вазов предал пиесата си „Двубой“, според уговорката с Народния театър, артистите зароптали, недоволни от качеството на текста. Народният поет ту се съгласявал да прибере обратно пиесата, ту я оставял в директорския кабинет, размишлявайки дали такава „глума“ е неподходяща за почтената му възраст. Чудя се дали, ако я беше прибрал тогава и запазил, за да я открият поколенията, сега Народният театър щеше да я възроди 170 години след рождението и 100 години след смъртта на класика.
Двамата дуелисти Драгалевски (Павел Иванов) и Чушкаров (Пламен Димов) се опитват да отложат и да забравят уговорката за двубоя си. Почти цялото сценично време е посветено на комично търсене на мотиви за отлагането на дуела. Сякаш точно Вазов е измислил оня стар виц за некултурен човек, който вечер, връщайки се у дома, мятал обувките си по стената на стаята. Първо едната, после другата. Една вечер, достатъчно пиян, решил да стане културен и след като метнал едната обувка, внимателно поставил втората на земята. През нощта бил събуден от виковете на съседа: „Хайде метни и втората обувка, че да заспя!“. Зрителите на тази пиеса сме същият този съсед – напрегнато чакаме Драгалевски и Чушкаров да се дуелират.
Мариус Куркински, свят човек в театралния храм, е измислил няколко полезни режисьорски хитрини, за да съживи модерната за времето си, но малко бавна за днешния ден пиеса. Разпределил е главните роли на Драгалевски и Чушкаров на двама млади и темпераментни актьори – Павел Иванов и Пламен Димов. Те поддържат огъня на обвиненията, и зрителят наистина има усещането, че дуелът ще започне всеки момент.
Комичен и много ретро е флиртът на двамата с красивите момичета (сексапилните Ирина Митева и Радина Боршош), наситен със сърцераздирателни сцени на женско отчаяние и пооткриване на гола плът.

Павел Иванов и Ирина Митева. Снимка: Божидар Марков/Народен театър
С лаконичен комизъм присъстват хазяйката г-жа Трифкович (Албена Колева с величествена фризура и могъщ бюст), двамата свидетели на разправиите Цочев (Стелиан Радев) и д-р Веселинов (Константин Еленков) и полицейският пристав Каракалпаков (Любомир Петкашев, който винаги е по-добър в драмата на смешното).

Албена Колева и Стефан Къшев. Снимка: Божидар Марков/Народен театър
Костюмите на Никола Тороманов са издържани в привлекателен графичен стил, който засилва усещането за подмолен автентичен сблъсък. Сценографията е минималистична, с което въздейства по-силно, отколкото ако беше битово декоративна.
Мариус Куркински е успял да раздвижи и адаптира за съвременността малко архаичния комизъм на Вазов. Това е реверанс към патрона на театъра, нещо повече от юбилейно задължение.
Има ни заради вас
Скъпи приятели, читатели на „Площад Славейков”,
През трудните месеци на карантината, когато културата беше поставена на пауза, ние преминахме заедно с вас и благодарение на вас, без да спрем и за миг. Успяхме да ви заведем там, където изкуството е живо. Бяхме вашият пътеводител за безплатните изложби, концерти, опера, кино... Разказвахме ви за новото и за древното в света на изкуството, за усилията на творците да оцелеят в кризата. Внимавахме да не допускаме фалшиви новини – родни или чужди.
Благодарение на вашата подкрепа и дарения успяхме да преминем през първите трудни месеци. Помощта ви доказа, че сме ви необходими.
За съжаление, вирусът все още не си е отишъл, културата ще мине през дълъг период на възстановяване. Нашата мисия е да бъдем до нея, да ѝ помагаме, за да се завърне в пълния си блясък пред своята публика. Затова отново се обръщаме към вас, нашите читатели: не спирайте да ни поддържате. Без вас ще оцелеем трудно, културата има нужда от професионални медии, които да я подкрепят и да я свързват с вас, публиката.
Все още се нуждаем от вашата финансова подкрепа. Благодарим ви от сърце за всичко направено досега и за всичко, което ще направите в бъдеще.
Има ни за вас и заради вас.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG94TTBB94001526716808
BIC: TTBBBG22
Банка ДСК
Основание: Дарение