Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Джейми Оливър изтегли своя книга от цял свят заради обида на аборигените

Детски роман на топ готвача предизвика вълна от критики заради стереотипно и опростено представяне на коренното население на Австралия

Действието в „Били и епичното бягство“ на Джейми Оливър се развива във Великобритания, но второстепенната сюжетна линия в Австралия се прие негативно от коренното население на страната. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Джейми Оливър изтегли своя книга от цял свят заради обида на аборигените

Действието в „Били и епичното бягство“ на Джейми Оливър се развива във Великобритания, но второстепенната сюжетна линия в Австралия се прие негативно от коренното население на страната. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британският шеф готвач Джейми Оливър изтегли своя детска книжка от световния книжен пазар след възмущение от коренното население на Австралия, пише Би Би Си. Фентъзи романът „Били и епичното бягство“ (Billy and the Epic Escape) има второстепенна сюжетна линия за момиче с аборигенски произход, което има мистични суперсили, но е отвлечено от приемните си родители.

Този наратив обаче бе определен като проблемен от лидерите на първите заселници, които изтъкнаха, че книгата пресъздава „болезнени стереотипи“ и представя твърде опростено „сложната и болезнена“ история на коренното население в страната. Семействата често били разделяни съгласно политиката на асимилация на австралийските власти, отбелязват обидените.

Джейми Оливър, който в момента е в Австралия, за да рекламира нова готварска книга, изрази в изявление дълбокото си съжаление. От британския клон на издателската къща „Пенгуин Рандъм Хаус“ поеха вината и заявиха, че авторът е поискал консултация с представители на коренното население на Австралия, но такава не му е била уредена заради „редакторски пропуск“.

Според критиците изданието представя твърде опростено аборигенското момиче Руби и освен това съдържа езикови грешки – доказателство за непознаването на големите разлики между различните етноси и култури сред коренното население. Героинята е представена със силата да чете мисли и да говори с животни и растения, защото „това е аборигенският начин“.

По-обиден бил сюжетът с отвличането на момичето, което прави пряка препратка към исторически събития в Австралия от ХХ век, смятат от организацията „Национална образователна корпорация на аборигените и жителите на Торесовия пролив“. Десетки хиляди аборигенски деца се разделят със семействата си, за да бъдат насилствено асимилирани в обществото на белите хора – политика, която продължава чак до 1970-те, отбелязва Би Би Си.

В резултат на критиките детската книжка, излязла през пролетта на 2024 г., сега бе изтеглена от литературния пазар по цял свят.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90