Срещам се с номинирания за „Оскар” 33-годишен британец Еди Редмейн малко след като е разбрал, че неговото превъплъщение в образа на Стивън Хокинг го нарежда сред претендентите за наградата на Американската филмова академия. Изпълнението му в „Теорията на всичко” е тотална трансформация, показваща отдаденост и посвещение, които могат да си съперничат с това на Даниел Дей-Луис в лентата „Моят ляв крак”.
– Поздравления за номинацията!
– Благодаря много. Господи, това е е невероятно.
– Наградите и номинациите са едно нещо, но ако Стивън Хокинг презираше вашето изпълнение, как бихте се чувствали?
– Срещнах се със Стивън преди началото на снимките. Беше невероятно щедър, но нашата цел беше да спечелим благословията и одобрението му след края на снимките. Опитвах се да блокирам фоновия шум в главата ми, който ме сковаваше от страх, че лентата може да се окаже пълна катастрофа. Когато обаче той видя филма и очевидно се наслаждаваше, това беше велика награда за целия екип.
– Чувал съм, че леко сте се изложили при запознанството ти с него, така ли е?
– Да, благодаря, че им припомни. Когато отбелязах факта, че и двамата сме козирози, той отвърна: „Аз съм астроном, не астролог.” Той има най-проницателния ум, с който някога съм се сблъсквал. Може да видиш противоречието, което е времето между хрумването на мисълта и изписването й, използвайки само очния си мускул. За няколкото часа, които бяхме един с друг, той успя да каже само осем или девет изречения. Пространството беше пълно с катастрофално мълчание.
– Стивън Хогинг е един от най-известните хора в света, но от филма виждаме нещо, което не знаем за него – той е забавен и флиртаджия!
– И при мен изумлението беше същото. Бях запознат с неговия иконичен статус и с гласа му от анимационния сериал „Семейство Симпсън”, знаех, че е вещ по въпроси, свързани с черните дупки… и дотук се простираха моите знания за него. Бях наясно обаче, че да го пресъздам възможно най-реалистично, трябва да открия за него неща, които не са обществено достояние.
– Разочарован ли сте, че „Теорията на всичко” не покрива моментите, в които Хокинг се превръща в холивудска звезда, появяваща се в сериалите „Футурама” и „Теория на големия взрив”?
– Може би филмът има потенциал за продължение? „Теорията на всичко 2: Холивудските години”!
– Учил сте в Кеймбридж. Засичали ли сте се с него?
– Виждал съм го в двора на университета, докато съм бързал за лекции. Мярвал съм го за секунда, заобиколен от неговите придружители. Винаги има опашка от хора, които го следват и искат да се снимат с него. Той определено е рокзвезда в университета!
– Има крикет сцена във филма. Занимавали ли сте се с този спорт в Кеймбридж? Това ли правят студентите там?
– Играл съм само веднъж в живота си. Нищо не ме вбесява така, както игра на крикет! Особено момента, в който някой позиционира неговата топка до твоята, а след това я отпрати на километри разстояние от игрището…! Това е брутална игра и изобщо не ме бива в нея. Дори имах дубльор по крикет на снимачната площадка. Можете ли да си представите!
– Подложихте тялото си на екстремности заради тази роля, а пък не сте си направили труда да се научите да играете крикет!
– Прекарах един ден в обучение, но когато камерата се завъртя, всички в екипа бяхме наясно, че професионалист трябва да я свърши тази работа.
– Значи сте били по-зает да учите физика?
– Опитах се. Знаете ли, че дълго време отлагах да гледам „Интерстелар” на Кристофър Нолан, защото всичките ми приятели след това очакваха от мен да им обясня физичните закони в този филм.
– Филмът на Кристофър Нолан е доста близък до „Теорията на всичко”, що се отнася до това, че любовта е вселенска сила – толкова важна и могъща, колкото и пространството и времето…
– Абсолютно. Особено интригуващо е за мен, че теорията на всичко е тази ултимативна идея за съвършенство, която всички се стремим да открием, но почти винаги сме наясно, че най-вероятно никога няма да го постигнем. Любовта е нещото, за което не може да бъде измислено уравнение. „Теорията на всичко” е за любовта. Това интригуваща, страстна, но доста сложна любовна история. Все едно си я сложил под микроскоп – млада, страстна любов, любов, с която създаваш семейство, но в същото време любов, която има ограничения, любов, която предаваш в някаква посока.
– През 2004 г. и Бенедикт Къмбърбач изигра Стивън Хокинг. Гледали ли сте неговото превъплъщение?
– Не, и то съвсем целенасочено. Бен е голям мой приятел и актьор, на когото се възхищавам искрено. Но знаех, че ако гледам неговото изпълнение, ще опитам да открадна най-доброто от него.
– Аз съм го гледал и мога да кажа, че предпочитам твоето. Въпреки това той е наистина добър актьор.
– Той е неприлично талантлив!
– Ролята ви в „Теорията на всичко” със сигурност ще промени кариерата ви. Повлия ли вече по някакъв начин на личния ви живот?
– Аз съм един от онези хора, които са заклещени от своите фобии, подвластни са на слабостите си, на безпокойствата, властващи в ежедневието им. Когато поставят диагнозата на Стивън (бел. ред. – амиотрофична латерална склероза), докторите му дават две години живот. Той сподели, че оттам насетне всеки ден за него е дар… Всички имаме ограничения, които са ни наложени под една или друга форма от хората, които ни заобикалят, или от нас самите. По интересно е какво правим, за да ги потиснем или отстраним. Трябва да помним, че имаме само една възможност и трябва да я сграбчим. Трябва да живеем всеки миг на 100 процента.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение