Докато България се лута между своите пастири, един се готви да се представи на софиянци в своя най-ярък бронзов блясък. Пастирът на големия български скулптор Павел Койчев вече се извисява в пълен ръст в леярната в село Требич, на 10 км от София. Стадото му вече е в завършен вид и за празника на столицата 17 септември скулптурната композиция „Водна паша“ ще бъде инсталирана в езеро в Южния парк.
Днес произведението, което е в последния си етап на реализация, бе представено пред медиите от своя автор Павел Койчев, зам.-кмета на София Мирослав Боршош и собственика на леярната Марин Марков. Шестте фигури – пастир и овце, са отлети по оригинала в езерото в село Осиковица. Първоначално са изпълнени от нетраен материал – стиропор и плат, уж за кратко, но след като добавя смола върху стиропора, пастирът и овцете му остават в езерото 10 – 11 години. По инициатива на писателя Владимир Зарев и журналистката Румяна Таслакова, които правят подписка, внасят предложението в Столичната община и така през 2020 г. Койчев получава покана да пресъздаде произведението за софийския градски пейзаж.
„Моята работа съм я свършил преди 13 години, когато създадох „Водна паша“, аз – така да се каже – съм изконсумирал емоциите. Тук още не мога да осмисля явлението, което ще стане в парка. Надявам се да стои добре“, казва Койчев.
Днес композицията е вече отлята от месинг, фигурите тежат общо 2,165 тона. Пастирът е с височина 4,4 метра, 4 от които ще бъдат над водата. В момента екипът на Марков довършва детайлите по пастира.
„След решението да бъде поставена композицията в София, се опасявах дали около езерото ще има достатъчно зеленина, която да се отразява във водата – овцете все пак трябва „да пасат нещо“. Но се оказа, че околните дървета се отразяват във водата, идеята ще се осмисли“, обясни Павел Койчев.
В творбата е вложена библейска символика, валидна и в контекста на политическата криза в България.
„Посланията са много… алюзията очевидно е Христос – каза Койчев. – Но политическото послание – аз съм художник, а политиките идват и си заминават. Ако опра на политика като артист, няма да бъде добре.
На човек му се ще някой да му е пастир, всички се нуждаем от пастир, защото човек е слаб, несигурен…
Не само българите си избират лесно пастири. Тя не е лесна тая, изборът на пастир. После трябва да има какво да избереш, а то не е под път и над път… Христос е от 2000 години, не всяка година има Христос. Така и със сегашните пастири. Ще се яви…“
Столичен общински съвет взима решението за поставянето на „Водна паша“ в градската среда през ноември 2020 година. Идеята за поставянето на мащабно произведение на световнопризнатия наш творец е подкрепена от много обществени фигури и личности от артистичния свят, от Съюза на българските художници, от екипа на Софийската градска художествена галерия. Проектът е одобрен от Експертно-художествения съвет към Столична община.
Павел Койчев благодари за реализацията на „Водна паша“ на кмета Йорданка Фандъкова, на Малина Едрева, на предишния зам.-кмет по културата Тодор Чобанов, на новия зам.-кмет Мирослав Боршош и на директора на Дирекция „Култура“ в общината Биляна Генова.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение