Нестандартната адаптация на Шекспировата пиеса „Юлий Цезар“ ще бъде показана на голям екран у нас, като част от програмата „NT Live“. Спектакълът ще има две прожекции: на 16 май и 6 юни в „Синема сити“. Постановката е на режисьора Никълас Хайтнър на сцената на лондонския театър „Бридж“.
Основните действащи лица отново са тираничен управител и група конспиратори от образования елит, които организират заговор да го свалят от пътя му към абсолютната власт. След покушението избухва гражданска война.
Хайтнър разчупва модела, че „Юлий Цезар“ е разказ за силни мъже и стремежа им към лидерство, затова някои от мъжките персонажи са въплътени от жени. В ролите влизат познатата ни от „Игра на тронове“ Мишел Феърли (Лейди Кейтлин Старк), която тук влиза в образа на предателя Касий, Брут е Бен Уишоу, Дейвид Морисей е Марк Антоний, а Дейвид Кълдър – Цезар.
Спектакълът започва с рок концерт, на който Цезар държи популистка реч. В края ѝ хвърля червената си бейзболна шапка в публиката, аплодираща го неистово. Той не е показан веднага като чудовище, което се опиянява от собствената си сила, автократичната му страна се разкрива по-късно. Има съвсем доловим намек за Доналд Тръмп, но целта на спектакъла е различна – в центъра е заложена темата за успешното управление на едно общество.
Майкъл Билингтън, театралният критик на „Гардиън“, дава 4 от 5 звезди на продукцията.
„Точно като Шекспировия Марк Антоний, Никълас Хайтнър е „хитър изобретател“. Той е създал разходка, съвременно облечена продукция на тази станала отведнъж модерна римска пиеса, която е както интуитивно вълнуваща, така и интелектуално изтънчена. Напомни ми за „Хенри V“, която постави началото на управлението на Хайтнър в Националния театър, в която без да изкривява текста, той прави пиесата политически актуална“, пише Билингтън.
Зрителите са получили две възможности да присъстват на представлението: могат да си вземат билет за някой от балконите на театъра или да бъдат в партера, където да станат част от действието. Долу седалките са премахнати и зрителите се нареждат в кръг около самата сцена. Тяхната роля е да изразят отношението си към Цезар – да го обявят за диктатор или за добър владетел. Според актьорите, именно това е част от красотата на постановката, защото тeхните реплики са еднакви всяка вечер, но публиката се сменя, а заедно с това и реакциите ѝ.
„Това е продукция, която успява да предизвика дълбоки размисли, без да вълнува интуитивно през цялото време – пише Кристофър Харт в „Таймс“. – Мишел Феърли е брилянтен, интригантстващ Касий в завладяващо и интелигентно изпълнение, което те кара да смяташ, че тя би трябвало да е лидерът на революцията, а не Брут.“
„Продукцията ни дава изключително усещане за ужасяващата, почти нелепа паника след убийството (тук с куршуми), защото конспираторите не са планирали какво ще правят след това – коментира Пол Тейлър в „Индипендънт“, който също дава 4 от 5 звезди и „силно препоръчва постановката“. – Острият контраст между манталитета на Брут и Марк Антоний в сцената с погребалните речи е омагьосващ. Изключителният Бен Уишоу играе Брут като книжен академик, който е по-щастлив да се задълбочава в революционни теории, вместо да приложи размислите си на практика и с нарастваща безапелационност отказва съветите на по-мъдрите си съконспиратори.“
Спектакълът е със субтитри на български език.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение