Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Една изложба на разходка в парка

Скулптури на Павел Койчев „се отбиха“ за един час в градинката „Кристал“

Скулптурите на Павел Койчев, част от новата му изложба „Мъжки, женски, среден род – единствено и множествено число“. Снимка: Стефан Н. Щерев - Една изложба на разходка в парка

Скулптурите на Павел Койчев, част от новата му изложба „Мъжки, женски, среден род – единствено и множествено число“. Снимка: Стефан Н. Щерев

Столичната градинка „Кристал“ се превърна за един час вчера, 14 май, в скулптурен парк. Скулптурите на Павел Койчев бяха разположени на открито на път за близката зала „Райко Алексиев“, където днес ще бъдат представени в новата екпозиция „Мъжки, женски, среден род – единствено и множествено число“. Идеята за „разходката в парка“ е на фотографа Стефан Н. Щерев, който сподели кадри със скулптурите в профила си във Фейсбук.

„Тази сутрин, докато разтоварвахме скулптурите на Павел Койчев за изложбата му в галерия „Райко Алексиев“ на „Раковска“, внезапно ми хрумна идеята и го помолих за час да подредим всичко в градинката на „Кристал“, ей така, само за да ги снимам. Той обикновено ми уйдисва на акъла… но сега дори се въодушеви“, разказва Щерев.

Фигурите изобразяват двойка, приближена в целувка; тичащи деца; мъже по време на бой (или може би на прегръдка) или просто хора, седнали на пейка – персонажи, които в реалността редовно се срещат в любимата градинка в столицата.

„Направихме тази красива инсталация – споделя Щерев. – Хора минаваха, снимаха се, радваха се, някои казваха, че са се заредили за цял ден от тази красота, поздравяваха ни…. беше толкова хубаво и се размечтахме с Павел колко по-красиво би било в София, ако градската ни среда беше такава…“

„Мъжки, женски, среден род – единствено и множествено число“ поставя чисто пластически задачи и не търси асоциация с актуални въпроси за самоосъзнаването като пол и място в обществото, твърди Павел Койчев за предстоящата си изложба. Въпреки това скулптурите несъмнено провокират размисли за пътя на човека и човечеството въобще и за общуването помежду ни.

Откриването ще се състои година и половина след предишната изложба на Койчев „Homo sapiens – възпоменание“. В нея 30 бели фигури си взаимодействаха, представяйки седем теми, формиращи човека в неговото еволюционно и социално развитие – огън, лов, земеделие, създаване, маса, фър-люш, изпращане.

Произведенията на Павел Койчев в градската среда са познати и обичани от столичани – негови са пастирът и овцете в езерото на Южния парк. Други две негови творби могат да се видят пред сградата на Дом на културата „Красно село“ и пред Американското посолство.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

kapatovo.bg