Трудно е да не сте виждали тази снимка, ако сте ползвали социални мрежи с нормална активност в последните седмици. Наречена „една от най-добрите снимки на века“, тя изобразява слон, който носи с хобота си бебе лъвче, редом до майката лъвица. Според описанието към кадъра слонът спасява лъвчето от изтощението и тройката животни се отправя към водоизточник.
„А ние наричаме тях диви зверове“, завършва иронично текстът към фотографията – в Туитър, в профила на човек на име Файсал Икбал.
И оттам истерията се подновява – след като снимката вече неведнъж се е появявала в различни социални мрежи и е довеждала до масово умиление и споделяне (буквално стотици хиляди пъти!), придружено от остри критики към безсърдечния човешки род.
(Дори когато някой от коментаторите се усъмни, че имаме насреща си фалшива новина – отнася масово недоволство, че дори да е лъжа, важно е посланието.)
Само че фотографията е напълно манипулирана, създадена е от три различни кадъра. Генезисът ѝ обаче не е злонамерен. Кадърът е създаден от Национален парк „Крюгер“ в ЮАР за Първи април, 2018 г. Оригинално публикацията завършва с думите Sloof Lirpa, иначе казано April Fools, т.е. „Първи април“.
„Следваме лъвица, която носи малкото си и вече е наистина много уморена – пише към кадъра. – Появи се слон, който иска да помогне на лъвицата. Подаде хобота си надолу, малкото лъвче скочи в него и слонът го понесе! 3 км от южния вход [на парка]. Заснето от Sloof Lirpa.“
Източникът на снимката на слона е също от Национален парк „Крюгер“ – заснет през 2005 г. А откъде са взети образите на лъвицата и малкото лъвче, дори сайтът за разобличаване на фалшиви новини Snopes не успява да установи…
Вижте още: ХЮСТЪН, ИМАМЕ ПРОБЛЕМ! ФАЛШИВИ НОВИНИ ДЕБНАТ ОТВСЯКЪДЕ
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение