Еднополовите сексуални контакти в животинското царство, широко възприемани като дарвинов парадокс в науката, имат еволюционно обяснение, твърди проучване на испански учени. Хомосексуалността се наблюдава в поне 1500 вида – от щурци до чайки и пингвини – и според нова теория по-често се използва за заздравяване на социални връзки и дори за разрешаване на конфликти.
Проучването, дело на Университета в Гранада и испанския Национален съвет по научните изследвания, е публикувано в списание „Nature Communications“ и хвърля нова светлина върху слабо изследваното поле на еднополовите животински двойки. Хомосексуалността при животните е еволюционен парадокс, тъй като възпрепятства основната цел на видовете да се възпроизвеждат, отбелязва се в изследването. Но анализът на испанските учени открива пряка връзка между хомосексуалността и социалното поведение.
Експериментът не наблюдава животни в дивата среда. Вместо това Хосе Мария Гомес, професор по екология в Гранадския университет, и колегите му съставят база данни от вече документирани случаи на хомосексуални животински връзки. Веднага прави впечатление, че еднополовото привличане се наблюдава по-често при по-социалните видове като приматите например.
„Вместо неадаптивно или анормално поведение, еднополовото сексуално поведение при бозайниците е конвергентна адаптация, улесняваща поддържането на социалните взаимоотношения“, коментира Гомес пред „Вашингтон Поуст“.
Резултатите от проучването се потвърждават и от Кристин Уеб, приматолог от Харвардския университет, която не е участвала в проучването:
„В напрегнати ситуации еднополови партньори прибягват до сексуални взаимоотношения, за да смекчат напрежението“.
Откритието има почва, допълва тя, особено когато се вземе под внимание, че хората също използват секса с различни цели, не единствено с цел репродуциране. За пример могат да се използват панделковидните змии, които в по-студено време разпръскват феромони, за да привлекат други мъжки в района и да ги използват като изолация от нощните температури.
В друг наблюдаван случай на съсловие макаци резус в Пуерто Рико става ясно, че мъжките индивиди се съвкупяват по-често с други мъжки, вместо с женски, за да заздравят коалицията си.
„Това е особено интересно, тъй като предполага, че хомосексуалното поведение при мъжките е еволюционна черта за овладяване на агресията“, казва Антонио Озуна, специалист по когнитивните процеси при животните към Университета по ветеринарна медицина във Виена.
Сексът при животни от един и същи пол понякога изпълнява и вид ритуална покана за споделяне на храна, твърди Кристин Уилкинсън от Калифорнийския университет в град Бъркли. Тя дава пример с африканските лъвове, които си помагат взаимно в оцеляването.
Въпреки че резултатите на проучването се потвърждават от техни колеги от институции от цял свят, авторите все пак предупреждават, че проучването им се ограничава единствено до животинското царство и заключенията им не могат да бъдат проектирани върху хомосексуалността при хората. Една от основните причини за това е, че – с някои малки изключения – хомосексуалността при животните е израз на „сексуална гъвкавост“ и не продължава през целия им съзнателен живот.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение