Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Едуард Сноудън нападна Русия

Разобличителят на американските тайни служби смята, че онлайн следенето на гражданите е излишно, скъпо и нарушава човешките права

През юли Сноудън публикува серия статуси до своите 2 милиона последователи в Туитър, в които описа скорошно руското законодателство криминализиращо подкрепа за тероризма в интернет като неработещо. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Едуард Сноудън нападна Русия

През юли Сноудън публикува серия статуси до своите 2 милиона последователи в Туитър, в които описа скорошно руското законодателство криминализиращо подкрепа за тероризма в интернет като неработещо. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Едуард Сноудън, човек обърнал вниманието на света към незаконните дейности  на американските тайни служби, нападна своите руски защитници с критики срещу Кремъл за неспазване на човешките прави и изрази подозрения, че руснаците са участвали в хакване на мрежи на американските служби.

Неговият изблик дойде в интервю за „Файненшъл Таймс“ с Алън Ръсбриджър, бивш редактор на Гардиън, който публикува първоначалните откровения та Сноудън. Сега „Къртицата от ЦРУ“ заявява, че „Москва е отишла твърде далеч в онлайн следенето на гражданите по начини, които са напълно излишни, скъпи и унищожителни за индивидуалните и колективни граждански права“.

Той описва изтичането на свръхсекретна информация от Агенцията за национална сигурност като абсолютна заплаха за Америка, вероятно идваща от Русия.

Сноудън, 33-годишен компютърен специалист, работил за ЦРУ, живее на тайно място в Русия, откакто отлетя от САЩ за Хонконг през 2013 г., носейки със себе си хиляди секретни документи, които разкриват масовия характер на програмата за електронно следене на Агенцията за национална сигурност. В Съединените щати той може да получи присъда до 30 години затвор по обвинение в шпионаж и кражба на държавна собственост.

Въпреки това, адвокатите му се надяват да му осигурят президентско помилване, преди Барак Обама напусне поста си през януари, а коментатори отбелязват, че Сноудън нападна няколко пъти домакините си в подготовката си за кандидатстване за помилване.

През юли Сноудън публикува серия статуси до своите 2 милиона последователи в Туитър, в които описа скорошно руското законодателство криминализиращо подкрепа за тероризма в интернет като неработещо.

„Масовото следене не работи. Този закон ще струва много пари и свобода от всеки руснак, без да подобри сигурността. Той не трябваше да бъде приеман – написа Сноудън. – Член на Думата каза, че повечето представители са против закона „Биг брадър“, но после гласуваха „за“ от страх.“

Според някои критици, това е опит на Сноудън да се постави в услуга на Белия дом. В интервюто за „Файненшъл Таймс“ той казва:

„Аз знам, че мога да помогна в ситуацията с човешките права в Русия. Моят реалистичен приоритет е да оправя първо собствената си страна, защото на нея дължа най-голяма лоялност.  

Но макар да не виждам шансове, може би ще помогна. Живеем във времена на невиждана досега криза в компютърната сигурност. Но докато не решим основния проблем, който е, че нашата политика стимулира в по-голяма степен нападението, отколкото отбраната, хаковете ще продължат непредвидимо и ще имат все по-големи последици и въздействие“.

Неговите коментари дойдоха след като актьорът Закари Куинто призова Сноудън да получи разрешение да се завърне в САЩ без да бъде посрещнат от обвинения в шпионаж. Актьорът от „Стар трек“, който играе журналистът Глен Грийнуолд в биографичния филм на Оливън Стоун, казва, че Сноудън е действал с „голям кураж“ и е „абсурдно“ да бъде наричан „предател“, докато се намира в изгнание в Русия.

На премиерата на филма в Торонто, Куинто – известен с ролята на Спок в новите филми от поредицата „Стар трек“ – каза пред пресата:

„Мисля, че Сноудън трябва да може да се върна в САЩ. Но е доста сложно да се каже как точно може да се случи това“.

Филмът на Оливър Стоун тръгна по екраните под обстрела на предимно отрицателни ревюта, като Стивън Фарбър от „Холивуд Рипортър“ го нарече „съмнителен опус“.

След премиерата в Торонто 69-годишният Стоун каза, че Сноудън е довел до общественото внимание „не само подслушването… но също и кибервойната и безпилотните атаки“. Той добави:

„Г-н Обама може да му прости и ние се надяваме на това. Надяваме се президентът да получи просветление и да види пътя“.  

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90