Европа се готви за война и много държави предприемат действия за подготовка на населението, разказва руският филиал на „Financial Times“ – „The Moscow Times“. Реалната война, която Путин започна в Украйна, и хибридната война, която води срещу Запада, принуждават Европа да се подготви за руската агресия.
Мерките за подготовка са няколко:
1. Гражданите трябва да имат запаси от вода и храна за три дни;
2. Правителствата трябва да формират военновременни запаси от зърно и лекарства;
3. Местните власти трябва да подготвят бомбоубежищата;
4. Банките трябва да подсигурят платежните системи така, че да работят без ток и интернет.
Сред най-подготвените за подобен катаклизъм страни е северната съседка на Русия, Финландия. Прекратяването на доставките от зърно от Русия през 1917 г. и нападението на СССР през 1939 г. са предопределили политиката на постоянна готовност за икономически и военни кризи в страната. Но дори подготвеното финландско общество сега активно се мобилизира на фона на агресивната политика на Путин. Миналата седмица Министерството на вътрешните работи на Финландия отвори специален сайт, в който е събрана цялата информация за подготовка на гражданите за военен конфликт, както и за други подобни – кибератаки, климатични катастрофи, продължително прекъсване на електричеството, на интернет и на банковите услуги. Правят се множество телевизионни и онлайн предавания за това как да се оцелее самостоятелно в рамките на 3 дни. Това е вкарано и в уроците на децата в училище.
Швеция започна изпращането на брошура „В случай на криза или война“, която трябва да стигне до 5 милиона домакинства. Освен това скандинавската държава започва попълване на зърнения резерв потвърждава и „Блумбърг“. Норвегия прави същото още от юни 2024 г. Централната банка на Дания е разработила система, благодарение на която от следващата година хората ще могат в продължение на седмица да използват банковите си карти за купуване на храни или лекарства дори при изключен ток и интернет. Дания създаде и специално антикризисно министерство, което ще отговаря също за кибератаки и чужди разузнавачи.
В 16 държави от ЕС се създават 22 склада за запаси от лекарства. Литва е получила специално разрешение един от тях да е на нейна територия. Освен това най-голямата търговска верига в балтийската страна е разработила план, съгласно който хипермаркетите ще работят дори в случай на прекъснати комуникации. В складовете им вече се формират запаси от стоки от първа необходимост.
Полският парламент през ноември прие закон, съгласно който местните власти трябва да осигурят тридневни запаси от вода и храна за населението. В закона се предвижда разработване на система за евакуация и строителство на бомбоубежища.
Испания разработва първия си национален план за защита на гражданите, ориентиран към военно време.
В Германия се работи по създаване на нови бомбоубежища и защитни съоръжения. От 2007 г. там са започнали поетапен демонтаж на бункерите, като се е смятало, че вече са ненужни. Останали са само 579 обществени бомбоубежища, които могат да поберат само 480 хил. души. Сега се съставя регистър на всички здания и частни домове, които могат да се използват като укрития – например кметства, метростанции и офисни сгради, отбелязва „Гардиън“. Работи се по създаване на мобилни приложения за лесно откриване на най-близките бункери, а гражданите са призовани да оборудват временни убежища в домовете си чрез приспособяване на мазета и гаражи. Населението ще бъде подробно информирано за мерките за самозащита.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение