Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Евровизия 2017: Забрани, гняв и провокации

Хроника на Евровизията с пружина – какво се случи и как конкурсът стигна дотук

Москва е особено раздразнена от забраната на 27-годишната Самойлова, тъй като тя е в инвалидна количка, а мотото на конкурса за 2017-а е „Възхвала на различните“. - Евровизия 2017: Забрани, гняв и провокации

Москва е особено раздразнена от забраната на 27-годишната Самойлова, тъй като тя е в инвалидна количка, а мотото на конкурса за 2017-а е „Възхвала на различните“.

Песенният конкурс „Евровизия“, годишно поп-събитие, където различни държави изпращат свои изпълнители да се борят за вота на останалите, никога не се отнася само до музиката. Някои спорят за ненадминатия принос на визията и пайетите, други са категорични, че гласуването е предубедено.

Допреди няколко години, все пак, малко от съревнованието водеше до главоболия на едни или други политици. Но сега яростният скандал между Русия и домакините от Украйна доведе до писмо-предупреждение от организаторите на „Евровизия“ до украинския министър-председател.

Каква е причината за конфликта и как той достигна до тези размери – отговорите търси Би Би Си.

Къде е проблемът?

Рекордните 43 държави от Eвропейския съюз за радио и телевизия трябваше да покажат най-доброто от себе си на конкурса тази година. Но миналия месец Украйна наложи 3-годишна забрана на певицата от Русия, Юлия Самойлова, да влиза в страната.

Защо? Тъй като през 2015-а е направила т.нар. нелегално посещение, за да пее в Крим – анексиран от Кремъл преди три години – като я влязла през Русия, а не през Украйна.

Вижте още: УКРАЙНА ОТКАЗА УЧАСТИЕ НА РУСКАТА ПЕВИЦА В „ЕВРОВИЗИЯ“

Киев и Москва са в конфликт заради анексирането и последвалите сражения в източна Украйна, за които Русия е обвинявана в подклаждане.

Украйна е домакин на „Евровизия“ тази година, след като Джамала спечели в Швеция през 2016-а. Тя триумфира със своята „1944“, песен за масовите депортации на кримски татари през Втората световна война, извършвани от Йосиф Сталин.

Русия, които се смятаха за фаворити преди финала, се оказаха на трето място.

А сега Москва е особено раздразнена от забраната на 27-годишната Самойлова, тъй като тя е в инвалидна количка, а мотото на конкурса за 2017-а е „Възхвала на различните“.

Т.е. Русия се ядосва?

Да се каже гняв, би било малко. Външният министър Сергей Лавров нарече забраната за Самойлова „скандална, цинична и нехуманна“. Един от депутатите в Москва настоя конкурсът да се премести в други страна, а друг предупреди, че Русия ще бойкотира всяко следващо издание на „Евровизия“, ако организаторите не се намесят и не разрешат спора.

Първи канал на Русия, който излъчва музикалното съревнование, излезе със становище:

„Украйна дори нямаше здравия разум да се възползва от тази възможност и да изглежда като цивилизована държава“.

Киев отказа също предложение от „Евровизия“ участието на Самойлова да бъде дистанционно – излъчвано на живо чрез сателит.

Но според кореспондента на Би Би Си в Москва Сара Райнсфорд, има сериозни съмнения, че Москва е знаела точно до какво ще доведе изборът на Юлия Самойлова – предвид, че Кремъл е бил напълно наясно за пътуването ѝ до Крим.

Вижте още: ЦИНИЧЕН ОПИТ НА РУСИЯ ДА ИЗПОЛЗВА „ЕВРОВИЗИЯ“

Какво се казва в писмото?

Организаторите от „Евровизия“ искат фокусът да е върху събитието, не върху политиката. Европейският съюз за радио и телевизия (ЕСРТ), международната организация на радио- и телевизионни оператори от Европа и Средиземноморието, настояват Киев да позволи участието на Самойлова.

Иначе казано – Украйна се сблъсква със заплахата от изключване в бъдещи конкурси. Ингрид Делтенре, председател на организацията, е предупредила за риска министър-председателя Владимир Гройсман.

„Няма предишна страна домакин, която да е пречила на артист да се изяви на песенния конкурс „Евровизия“ и ЕСРТ не би искала прецедентът да бъде създаден през 2017-а – се посочва в писмо от края на март, изтекло до медиите. – Смятаме настоящата забрана на руската изпълнителка за неприемлива. Като последствие Украйна може да бъде изключена от бъдещи събития. Ставаме все по-разочаровани, дори гневни, че състезанието тази година се използва като инструмент в продължаващата конфронтация между Руската федерация и Украйна.“

Делтенре добавя, че ако Киев не вдигне забраната си, „това определено би имало много голямо негативно влияние върху международната репутация на Украйна като модерна, демократична европейска държава“.

Какво става сега?

Финалът на „Евровизия“ е в Киев на 13 май – и можем да очакваме, както обичайно, кичозно и наситено с поп изживяване. Но дали изпълнител на Русия ще излезе на сцената е още неясно.

Самата Самойлова казва, че не е „разстройна“ от решението на Украйна. Певицата коментира пред държавната телевизия в Русия, че не разбира защо Киев вижда „някакъв вид заплаха в малко момиче като мен“.

Вижте още: ТВЪРДО БЕЗ САМОЙЛОВА НА „ЕВРОВИЗИЯ“

Юлия Самойлова е родена през април 1989 г. в Ухта. Песента ѝ Flame is Burning е композирана от Леонид Гуткин, който е автор и на парчетата, с които Русия участва на „Евровизия“ през 2013 и 2015 г. Самойлова е в инвалидна количка от детството си, тя страда от спинална мускулна атрофия.

През 2013 г. бе финалист в руския „Х фактор“. Участва и с изпълнение на откриващата церемония на Параолимпийските игри в Сочи през 2014-а.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90