Бивша фабрика на Оскар Шиндлер, благодарение на която индустриалецът спасява 1200 евреи, отвори врати като музей. Изоставената сграда в чешкото село Бърненец, преди функционирала като текстилна фабрика, вече е Музей на оцелелите. След години планиране и подготовка, първият работен ден на музея бе на 10 май. Засега институцията няма да работи всеки ден и ще се съсредоточи върху образователните инициативи и програми за ученици, съобщава NPR.
Откриването съвпада с 80-годишнината от края на Втората световна война, но датата е избрана и по друг повод – през май 1945 г. Шиндлер получава златен пръстен от благодарните евреи, оцелели от Холокоста. Бижуто е създадено от златото, преработено от зъбите им, и носи посланието: „Който спаси един живот, спасява целия свят“.
Фабриката в Бърненец, на около час с кола от град Бърно, е била собственост на евреи, но през 1938 г. е иззета от нацистите и превърната в концентрационен лагер. По време на Втората световна война Шиндлер установява контрол върху фабриката, уж с идеята да възобнови дейността ú, но най-вече под претекст, за да спаси евреи от сигурна смърт. Затова в музея е разказана историята на Шиндлер (популярна и от филма „Списъкът на Шиндлер“ на Стивън Спилбърг), съпругата му Емили, представени са свидетелства на оцелелите от Холокоста. Има пространство за изложби, лекции, прожекции на филми и провеждане на концерти, както и кафене.
Умишлено е реновирана само част от сградата, останала е запазена в оригиналното ù състояние. Двете части – на миналото и настоящето, са разделени от прозрачен стъклен параван и така посетителите сами могат да видят трансформацията.
Идеята за превръщането на фабриката в музей е на Даниел Льов-Беер, който години наред се бори да я осъществи. През 2019 г. той основава „Arks Foundation“, купува сградата и успява да обедини общността, която дълго преди това е скептична към други проекти. Местната власт допринася за финансирането, а грант от ЕС поема транспортът на деца от пет европейски държави, които да посетят мястото и да дадат своите идеи за дизайна на музея.
Остава още много работа, предстои реновацията на офиса на Шиндлер, който общината планира да превърне в информационен център, както и ремонтът на постройките, в които са живели нацистите и затворниците. Те ще предоставят още повече изложбено пространство.
Льов-Беер е вдъхновен за музея от собствената си лична история. Тъкмо неговите предшественици са били собственици на фабриката, преди тя да бъде иззета от нацистите. Семейството му купува сградата през 1854 г. и я издига до една от най-важните фабрики за вълна в цяла Европа, но с надигането на вълната на нацизма е принудено да се спасява. И до днес роднините му са разпръснати в цял свят, разказва той:
„Наложило се е да бягаме, за да спасим живота си, загубили сме част от историята си и днес опитваме да върнем част от историята на това място. Надеждите са, че ще разкрием и историята на Оскар Шиндлер и селото. Щастлив съм, разбира се, че връщам частица от семейството си на това място, дядо ми и баща ми са живели тук, докато един ден през 1938 г. светът им се срива. Това е универсално място за всички оцелели от Холокоста, искаме техните истории да бъдат разказани и хората сами да си съставят мнение“.
Оскар Шиндлер е роден в близкия до село Бърненец град Свитави, Чехия. След избухването на войната през 1939 г. предприемачът се установява в Краков (днес в Полша). Той изготвя списък с еврейски имена – работници, които твърди, че са му необходими за подновяването на работата на фабриката в Бърненец. Изчислява се, че така спасява живота на около 1200 евреи.
Музеят в Бърненец всъщност е втората фабрика, управлявана някога от Шиндлер, превърната в музей. През 2010 г. във фабриката в Краков е отворен филиал на местния исторически музей.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение