Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Фантастичната Текла Алексиева, която нарисува Библиотека „Галактика“

Ретроспективна изложба за 80-годишнината на художничката открива Софийската градска галерия

Текла Алексиева, „Ежедневие“, ок. 1980 г.
От ОХИ „София“, 1984 г., Колекция: СГХГ - Фантастичната Текла Алексиева, която нарисува Библиотека „Галактика“

Текла Алексиева, „Ежедневие“, ок. 1980 г. От ОХИ „София“, 1984 г., Колекция: СГХГ

Цяло поколение израсна с нейните илюстрации. Библиотека „Галактика“ имаше култов статут през 80-те години на миналия век, а тя неизменно се свързва с името на Текла Алексиева, създала кориците и илюстрациите към научно-фантастичната поредица.

През последните години интересът към творчеството ú се възроди и вече няколко изложби показаха различни аспекти от богатото ú творчество. През 2024 г. Текла Алексиева навършва 80 години. Това е повод за организиране на ретроспективната изложба „Енциклопедия на необозримото“, в която Софийската градска галерия представя различни творби на художничката от средата на 70-те години до днес. СГХГ е единствената институция, която притежава нейни картини.

Текла Алексиева, корица на „Второто нашествие на марсианците“, Библиотека „Галактика“, 1979 г.

Текла Алексиева работи в голям диапазон визуални изкуства, с различни техники, материали и изразни средства. Творческата ú биография включва средства за изразяване като живопис, стенопис, илюстрация и оформление на книги, печатна графика, анимация, стъклопис, гоблен. Може би най-интересният въпрос при изследването на Текла Алексиева е как влиянието и авторитета на нейните образи се отразява върху чувствителността на различни поколения – предимно сред младите през 80-те г. на XX век, но и сред младите днес.

Текла Алексиева, „Гара“, ок. 1976 г. От ОХИ „Човекът и трудът“. Колекция: СГХГ

Това е причината в работния екип да бъде включен Никола Андреев, студент специалност „Скулптура“ в НХА, като асистент и „служебен зрител“, представител на 20-годишните днес. Ролята му е да споделя мисли за творчеството на Текла Алексиева и да коментира кураторската работа от позицията на своето поколение.

Текла Вилхелм Алексиева е родена на 2 ноември 1944 г. в София. Завършила е Националната художествена академия „Николай Павлович“, катедра Монументално-декоративна живопис, с проф. Гочо Богданов. Работила е в областта на живописта, гоблена, монументалните стенописи и илюстрацията, прави печати, гоблени, анимационни филми. Създадените от нея картини са малко на брой, но днес са станали емблематични и са собственост на СГХГ и други колекции. От 1974 г. участва в редица общи художествени изложби в България и чужбина, в които проявява ярко развитие и афинитет към градската тема и нейната модерна, фотореалистична трансформация. Чак до 2019 г. тя няма нито една своя самостоятелна изложба.

Идеята за заглавието „Енциклопедия на необозримото“ е на художничката и преподавателка Силвия Коева-Попова. Графичното оформление на експозицията е на Тихомир Стоянов и Андреа Попйорданова. Куратори са Даниела Радева и д-р Любен Домозетски. Експозицията ще бъде съпътствана от каталог.

Изложбата „Енциклопедия на необозримото“ ще бъде открита на 3 декември, посетителите на СГХГ ще могат да я разгледат до 2 февруари 2025 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg