Непознат ръкопис на бащата на писателя Борис Шивачев – полковник Константин Шивачев, бе откупен от членовете на Фейсбук група за антикварни книги и дарен на Националния литературен музей.
Във Фейсбук има няколко групи за антикварни книги, в които обичайно се търгуват стари и редки издания. В зависимост от ценността и състоянието на екземплярите, стойността на сделките може да варира от двуцифрени до петцифрени суми.
Именно като артикул за продажба преди месец в групата „Антикварни, старопечатни и редки книги“ се появява ръкопис от 1918 година. Негов автор е полковник Константин Шивачев, герой от Първата световна война. Ръкописът е намерен в стар архив и е обявен на търг на първоначална цена от 300 лв. Минути след качването на публикацията обаче, вместо да наддават за колекционерската находка, членове на групата предлагат ръкописът да бъде откупен и дарен на Националния литературен музей. В дискусията се включва и Румяна Пенчева, ръководител на отдела „Фондове и литературно наследство“ към Националния литературен музей, която потвърждава, че институцията с радост ще приеме дарението.
За няколко часа в коментарите се включват десетки въодушевени участници, които предлагат да се включат със суми за дарението. Продавачът се съгласява да получи само предварително поисканата сума, която бързо е събрана от многобройните дарения. Според администраторите на групата, при нормален търг цената на този ръкопис би могла да достигне и четирицифрена сума.
Ръкописната книжка със заглавие „Ехо от войната (1916-1918)“ е с изключителна ценност – единствено копие, в което полковник Шивачев е изписал собственоръчно свои неиздавани стихове, отразяващи преживяванията и емоциите на офицера от военните години. В ръкописа има творби със заглавия „Каймакчеланъ“, „На 11-ти пех. сливенски полк“, „Между скалите“ и др.
Уникалното издание ще бъде добавено и изследвано като част от колекцията от снимки и други вещи на Константин Шивачев. Полковникът е баща на писателя, журналиста и преводача Борис Шивачев.
В края на декември ръкописът „Ехо от Войната (1916-1918)“ беше официално предаден на Националния литературен музей. В него вече има части от архива на полковник Шивачев (снимки, ръкописи и рисунки), но ценни находки като тази, останали вероятно у роднини, са били неизвестни до ден днешен, коментира Румяна Пенчева.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение