Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

„Златна мечка“ за филм за невинната любов на гимназистка към учителката ѝ

Наградите на „Берлинале“ раздадени ден преди парламентарните избори в Германия

Режисьорът Даг Йохан Хайгерюд с наградата си. Снимка: ЕПА/БГНЕС - „Златна мечка“ за филм за невинната любов на гимназистка към учителката ѝ

Режисьорът Даг Йохан Хайгерюд с наградата си. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Филм за гимназистка, която невинно се влюбва в учителката си по френски, спечели голямата награда на филмовия фестивал в Берлин. „Златната мечка“ отиде при филма „Мечти (Секс, Любов)“ на норвежкия режисьор Даг Йохан Хайгерюд. Церемонията по награждаването се състоя снощи, 22 февруари, ден преди в Германия да се проведат важни парламентарни избори.

„Мечти“ завършва трилогията на Хайгерюд, започнала със „Секс“ и „Любов“, представени миналата година на фестивалите в Берлин и Венеция съответно. Третият филм разказва за невинното влюбване на една тийнейджърка в нейна учителка. Чувствата ù остават несподелени, но тя ги излива в своя първи роман. Историята е разказана чрез поредица от монолози зад кадър и диалози на тийнейджърката с майка ù и баба ù, като акцентът е не върху секса, а върху творчеството и най-вече върху това как житейските разочарования могат да се превърнат в сюжет на изкуството.

Цялата трилогия на Хайгерюд се занимава с емоционалната и физическа близост. „Секс“ е разказ за двама омъжени хетеросексуални мъже, които изпробват границите на своята сексуалност. „Любов“ представи историята на колеги – хетеросексуална жена и гей мъж, които търсят романтична връзка в новия свят на онлайн запознанствата.

Статуетката „Златна мечка“ бе връчена на режисьора Хайгерюд от колегата си Тод Хейнс, председател на журито тази година:

„Филмът се казва „Drømmer“ – или „мечти“ на норвежки – и тази награда бе отвъд моите най-смели мечти – заяви режисьорът от сцената. – Ще кажа само това: пишете повече и четете повече. Това разширява ума и е много добре за вас.“

„Мечти“ получи още наградата ФИПРЕСИ от Международна федерация на филмовата преса и приз от гилдията на артхаус кинотворците в Германия.

Голямата награда на журито, считана за втора по значимост на фестивала, получи бразилският режисьор Габриел Маскаро за „Синята пътека“. Филмът, антиутопичен, но с позитивна нотка, отправя предизвикателство към начина, по който обществото се отнася към най-възрастните, и представя свят, в който хората над 75 години са прибирани в институция, подобна на концентрационен лагер.

Отличието за режисьор бе присъдено на китаеца Мън Хуо за семейната сага „Да живееш от земята“. За отличието за актьор в главна роля, което вече не се поделя на мъже и жени, надделя австралийката Роуз Бърн за „Ако имах крака, щях да те ритна“, портрет на една жена, която трябва да жонглира между работата си като терапевт и нуждите на детето си със специални потребности. При поддържащите актьори триумфира Андрю Скот за „Синя луна“, биографичен филм за живота на бродуейския композитор Ричард Роджърс.

Един от най-интересните моменти на церемонията бе връчването на наградата за сценарий, която отиде при румънеца Раду Жуде и неговия „Континентал 25“. Той посвети отличието си на Луис Бунюел, роден на същата дата през 1900 г., и изрази надеждата си, че в Европа ще има по-малко „фалшива солидарност“.

„Предвид, че в Германия утре ще се проведат избори, нека се надяваме, че следващото издание на фестивала няма да бъде открито с „Триумф на волята“ от Лени Рифенщал“, завърши речта си Жуде.

Препратката му за нацисткия пропаганден филм бе насочена към притеснителното набиране на скорост на крайнодесните в Германия – партията „Алтернатива за Германия“ заема второ място в предварителните социологически проучвания.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90