„Да летиш с плавници“, филм за художника Алцек Мишев, бе избран за най-добър български документален филма на фестивала „Мастър ърф Арт“. Деветото издание на форума за документално кино проведе наградната си церемония на 25 февруари в кино „Люмиер“. Прожекциите от програмата му ще продължат до 3 март.
„Да летиш с плавници“, избран за откриващ филм на фестивала, разказва за Алцек Мишев, определян като бунтар и експериментатор. Родом от Дупница, Мишев завършва образованието си в Художествената академия у нас, а през 1971 г. заминава за Италия, където става един от най-ярките представители на перформативното изкуство през 70-те и 80-те години.
Режисьорката Мария Аверина работи по документалния проект в продължение на пет години и проследява първата изложба на Мишев у нас след 50-годишното му отсъствие от културния живот в страната. Две години след тази проява Националната художествена галерия организира голяма ретроспективна изложба.
Наградата за най-добър български документален филм за изкуство се присъжда от международно жури и се осигурява и връчва от Държавния културен институт към Министъра на външните работи.
Голямата награда на фестивала бе за „Студиото, което рисува музика“ на Антон Корбийн, който бе определен като най-добър филм за изкуство и отделно спечели и наградата в категория „Фотография“. Английската продукция разказва за историята на „Hipgnosis“, емблематичното студио за дизайн на музикални албуми. Сторм Торгерсън и Обри „По“ Пауъл са творческите гении зад студиото, създало обложки за албуми на „Пинк Флойд“, „Лед Цепелин“, „Деф Лепард“ и много други.
Тази година наградата на публиката отиде при „Вермеер – най-голямата изложба“ на британския режисьор Дейвид Бикерстаф за блокбъстър изложбата в амстердамския Рейксмузеум през 2023 г. Същото заглавие бе избрано и за най-добър филм в категория „Изобразително изкуство“.
Междувременно „Извън картината“ на американската режисьорка Мери Луис Шумахер бе удостоен като важен за развитието на съвременната арт критика.
За най-красив филм бе посочен канадският „Цветът на мастилото“ на режисьора Брайън Д. Джонсън, който спечели също и наградата и за най-добър документален филм в категория „Съвременно изкуство“. Наградата за най-добър дебютен пълнометражен филм за изкуство беше присъдена на шведската режисьорка София Анна Катарина Викстрьом за нейния филм „Кметството на Стокхолм – Дворецът на гражданите“.
В категорията „Изкуство и власт“ наградата бе за индонезийския филм „Да създадеш скулптура гигант“, посветен на 28-годишните премеждия по строежа на величествената гигантска птица на о-в Бали „Гаруда Вишну Кенчана“. В раздела „Музика и танцово изкуство“ надделя „Нестинарка“, разказ за срещата между композитора Марин Големинов и живописеца Цанко Лавренов в една от най-успешните танцови драми в българското сценично изкуство.
Вижте още: „ЛЪВСКАТА СРЕЩА“ НА МАРИН ГОЛЕМИНОВ И ЦАНКО ЛАВРЕНОВ
Фестивалът продължава до 3 март с прожекции в Дома на киното, Филмотечно кино „Одеон“, Културен център „G8“, „Euro Cinema“ и кино „Влайковa“ в София, както и в Пловдив до 27 февруари, когато предстои срещата с режисьорката Мария Аверина и „Да летиш с плавници“.
Филмовият фестивал „Мастър ъф Арт“ е подкрепен от Национален фонд „Култура“, НФЦ и е част от Календара на културните събития на Столична община за 2022 г. Съпътстващите събития на фестивала са подкрепени от Столична програма „Култура“. Фестивалът се осъществява и с подкрепата на Национален филмов център, Италиански културен институт, Институт „Сервантес“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение