Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Филми за „Оскар“ в програмата на „Синелибри“

Някои от интересните заглавия от афиша на фестивала, който започва в петък

Жулиет Бинош и Беноа Мажимел в сцена от френското предложение за „Оскар“ „Страсти в кухнята“ - Филми за „Оскар“ в програмата на „Синелибри“

Жулиет Бинош и Беноа Мажимел в сцена от френското предложение за „Оскар“ „Страсти в кухнята“

Световно фестивално кино включва в програмата си деветият международен фестивал „Синелибри“, много от заглавията в който са спрягани за предстоящите номинации за „Оскар“. Форумът, посветен на филмови екранизации на литературни творби, ще се открие на 6 октомври със силна заявка – „Клети създания“ на Йоргос Лантимос. Церемонията по откриването ще се състои в Зала 1 на НДК.

Българската премиера на „Клети създания“ идва съвсем скоро, след като филмът на гръцкия режисьор се увенча с голямата награда от фестивала във Венеция. Критиците се затрудняват да определят точния жанр на филма, колебаят се между еротична фантазия, трагикомедия и комичен епос. Сюжетът се заплита около Бела Бакстър (Ема Стоун), обикновена жена от викторианска Англия, която е върната към живот по подобие на чудовището на Франкенщайн, но с един дефект. Бела е с разсъдъка на бебе и съзрява, като изследва сексуалните си граници, необременена от предразсъдъците на епохата, в която живее.

Стоун си партнира със звезден актьорски състав, в който са Уилям Дефо и Марк Ръфало.

Вижте още: „КЛЕТИ СЪЗДАНИЯ“ ПОСЯГАТ ЗА „ОСКАР“

От афишите на най-големите фестивали по света идват още „Убийците на цветната луна“ на Скорсезе,  френското предложение за международен „Оскар“, най-новият филм на нежелания в Холивуд Роман Полански, режисьорският дебют на Натали Портман и други.

Несъмнено едно от най-очакваните заглавия е „Убийците на цветната луна“, получил 9 минути овации след световната си премиера в Кан. У нас публиката ще има шанс да го гледа на 14 октомври в кино „Люмиер“, седмица преди да тръгне в програмата на големите киновериги на 20 октомври.

Филмът с Леонардо ди Каприо и Робърт де Ниро в главните роли разказва за племето осейдж в щата Оклахома, САЩ. Тяхното най-голямо предимство – богатите залежи на петрол в земята им, се превръща в проклятие, когато опортюнистични измамници дават началото на един от най-мрачните и травматични периоди в американската история, известен като „Големият терор“.

КРИТИКАТА ЗА НОВИЯ ФИЛМ НА МАРТИН СКОРСЕЗЕ: КЛАСИКА ОТ СТАРАТА ШКОЛА

Гастрономичното изкушение в програмата на „Синелибри“ идва със „Страсти в кухнята“, представен първо в Кан. Действието се развива през 1885 година. В основата на сюжета е Йожени (Жулиет Бинош), която от двайсет години работи като готвачка за прочутия шеф Доден Буфан. С течение на времето между двамата пламва страст и любовта им веднага започва да личи в ястията им. В ресторанта им се стичат клиенти от цял свят, за да опитат блюдата, готвени наистина с любов.

Режисьор е Тран Ан Хунг, отличен за режисурата си с „палма“ от Кан. Франция залага много на филма, който бе избран да представи страната в тазгодишната оскарова надпревара, и с основание, вярват критиците на „Варайъти“ – заглавието ще получи номинация според прогнозите им.

У нас ще може да се гледа първо на 7 октомври в кино „Люмиер“, но са предвидени още доста прожекции на различни локации до края на фестивала.

Сред ярките акценти в програмата е комедийният романс „Господин Блейк на вашите услуги!“, адаптация по бестселъра на Жил Льогардиние „Напълно побъркан!“, от който са продадени повече от един милион екземпляра във Франция. В главната роля на Андрю Блейк, наскоро овдовял британски бизнесмен, е Джон Малкович. Той взема неочакваното и привидно странно решение да загърби бизнеса си и да започне работа като иконом в западащо имение в Северна Франция.

На Малкович партнира Фани Ардан, първа среща на актьорите на екран след съвместното им участие в „Казанова вариации“ от 2015 г. Режисьор е Жил Льогардиние. Първата прожекция е на 9 октомври в Културен център G8, но зрителите ще имат още много възможности да го видят до края на октомври.

Интерес представлява и режисьорския дебют на Натали Портман „История за любов и мрак“.  След представянето си в Кан филмът бе приет по-скоро топло от критиците, но с известен скептицизъм от публиката.

Освен че участва в главната роля, Портман е и сценарист на тази адаптация по „История за любов и мрак“ на Амос Оз, големия израелски писател и журналист, живял в Йерусалим в края на Британския мандат в Палестина. Сюжетът има ясно изразен биографичен елемент и Портман влиза в ролята на Фаня, майката на бъдещия писател. Оплетена в мрежата на несполучлив брак и с разбити мечти, тя се опитва да се интегрира в чужда страна, докато се бори със собствените си демони. Амос Оз защитава идеята за две отделни държави, компромисно решение на изтощителния конфликт между Израел и Палестина. Пословична е деликатността, с която писателят вниква в цялата сложност на човешките отношения, в религиозните сблъсъци и личните трагедии на тази конфликтна земя.

„История за любов и мрак“ ще има общо три прожекции в рамките на фестивала, първата от които във Френския институт на 11 октомври.

Покрай непрекъснатото припомняне на обвиненията в изнасилване преди доста години в САЩ, Роман Полански продължава да създава кино, което шества на най-престижните фестивали. У нас ще тръгне провокативната му черна комедия „Дворецът“, която бе представена първо във Венеция.

Действието се развива в луксозен швейцарски хотел в курорта Гщаад, убежище за богати, известни и капризни гости от цял свят, на всяка нова година. На 31 декември 1999 г., в навечерието на новото хилядолетие, вещият мениджър на хотела прави своеобразна „военна проверка“ на готовността на персонала за посрещането на гостите. Хансели уверява екипа от келнери, портиери, готвачи и рецепционисти, че настъпването на съдбовно звучащата 2000 година не значи край на света. Персоналът се подготвя да задоволи всевъзможни претенции на екстравагантни посетители, но развоят на празненството се оказва непредвидим.

Прожекцията ще бъде само веднъж – на 20 октомври в НДК, придружена от церемония по награждаване.

Цялата програма на „Синелибри“

Освен в София, фестивалът ще се проведе в още шест града: Пловдив (14 – 29 октомври), Варна (13 – 29 октомври), Бургас (14 – 26 октомври), Велико Търново (20 – 29 октомври), Габрово (19 – 22 октомври). В Стара Загора по традиция избрани филми от програмата на фестивала ще бъдат показани в Регионална библиотека „Захарий Княжевски“ на 14 и 21 октомври.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Столична община, ИА „Национален филмов център“, Национален фонд „Култура“, Община Пловдив, Община Варна, Община Бургас, Община Велико Търново, Община Габрово и в партньорство с Регионална библиотека „Захарий Княжески“, Община Стара Загора.

Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2023 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

kapatovo.bg