Водещата флейтистка на „Бостънския симфоничен оркестър“ Елизабет Роу е завела дело срещу оркестъра, твърдейки, че всяка година получава по-малка заплата от най-близкия си колега – мъж.
Искът на Роу е бил подаден в съда в Съфолк, Масачузетс, в понеделник сутринта, ден след влизането в сила на новия щатски закон за равно заплащане (МЗРЗ). Това вероятно е първият иск срещу дискриминационно заплащане по полов признак, подаден по силата на MЗРЗ. Тя иска от оркестъра повече от $200 хиляди от неплатени заплати, съобщава NPR.org.
Адвокатката на Роуз, Елизабет А. Роджърс, казва, че клиентката ѝ се е срещала многократно тази година с администрацията на БСО с надеждата да разреши въпроса, като им е предоставила и документацията за МЗРЗ. Законът бе приет през 2016 г., но не бе влязъл в сила до тази неделя (1 юли), за да могат компаниите да разполагат с достатъчно време, за да направят одит и изравняване на заплатите.
Роу е наета като водач на флейтите в Бостънската филхармония през 2004 г. – на високопоставена и изключително конкурентна позиция в един от най-големите оркестри в света. В иска ѝ е посочено, че тя е била определяна за солистка в оркестъра 27 пъти в годините, откакто е наета – повече от всеки друг водач на група в БСО – и че оркестърът многократно е подчертавал ролята ѝ в своите маркетингови материали, реклами и в социални медии.
Музикантката посочва, че в момента е най-високо платеният водач на група сред жените в оркестъра, докато водачът на обоистите, Джон Ферило, е най-високо платеният мъж на същата позиция. Според данъчните отчети на БСО за 2016 г., Ферило е получил $286 621, или повече от всеки друг водач на група в Бостънската филхармония (цигуларят Малкълм Лоу — концертмайсторът на БСО — е получил $415 402 през 2016 г.). Другите трима най-високо платени музиканти са водачите на тромпетите, на виолите и тимпанистът – и тримата също мъже.
Роу твърди, че ролята на Ферило в оркестъра е най-сравнима с нейната – и все пак тя получава около 75 процента от неговата заплата.
Освен, че свири редом с Роу през последните 14 години, Ферило е бил част от комисията, пред която Роу се е явила на прослушване, когато е кандидатствала за БСО. В иска си Роу цитира Ферило, който я е нарекъл „най-добрия оркестров флейтист в Северна Америка и абсолютно равна на мен самия“.
И Роу, и Ферило са водачи на своите инструментални групи в оркестъра, както и членове на „Бостънските симфонични камерни музиканти“ (ансамбъл, състоящ се от водачите на групи в БСО, които изнасят концерти и правят записи отделно от големия оркестър), и имат много сходни лидерски отговорности в БСО. Водачите на флейтите и на обоите са сред петте най-високо платени артисти в най-престижните оркестри в САЩ.
Заедно с участието си в БСО, Роу преподава в консерваторията в Нова Англия и в Музикалния център „Тангълуд“. Откакто в повечето американски оркестри през 70-те и 80-те бяха въведени прослушванията „на сляпо“ – където кандидатите свирят скрити зад екран и обикновено на килим, който прикрива характерното почукване на женските токчета по пода – броят на жените музиканти, наети да свирят в американските симфонични оркестри, се е увеличил значително.
И все пак справедливото представителство на половете (и расите) остава сериозен проблем в оркестровия свят, включително и броят на женските солисти, диригенти и композитори. През сезон 2018-19 БСО ще изпълнява произведения на шест жени композитори от общо 45. По този начин Бостън, както и Лос Анджелиската филхармония ще представят повече произведения на жени композитори от всеки друг голям американски оркестър.
Адвокатката на Роу казва, че нейната клиентка се е обърнала към съда като последна мярка.
„Тя обича работата си – казва Роджърс – и се надява да намери вътрешно решение на този проблем, бързо и приятелски.“
Говорител на Бостънския симфоничен оркестър заявява пред NPR, че още не са получили призовка, така че нямат коментар по „възможни или висящи съдебни спорове“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение