Неправителствената организация „36 маймуни“ трябва да върне над 180 хил. лева държавно финансиране, твърдят от Националния фонд „Култура“ (НФК) в писмо, изпратено до министър-председателя Николай Денков, вътрешния министър Мария Габриел, министъра на културата Кръстьо Кръстев и членовете на Комисията по култура и медии към Народното събрание.
Заради отказ от тяхна страна, случаят е бил отнесен към съда и се очаква неговото произнасяне, твърди в писмото си до Сава Драгунчев, актьор и изпълнителен директор на Фонда. Той твърди, че управляваната от него институция е „подложена на безпрецедентен натиск с цел Фондът да се откаже от съдебния иск“.
Сумата е отпусната по два договора, сключени между „36 маймуни“ и НФК, в които е включена и клауза, според която финансираната организация е задължена да упоменава във всички медийни материали, че спектакълът „37 клечки кибрит“ се осъществява с подкрепата на НФК. При проверка на медийното отразяване обаче се установява, че информацията не е посочена и представители на „36 маймуни“ са били поканени на два разговора, в които обаче са демонстрирали пренебрежение към неизпълнената клауза в договора, твърди Драгунчев в писмото си.
Поводът за писмото му до управляващите е отворено писмо на артисти от независимия сектор, които пред същите представители на властта настояха за незабавното освобождаване на Драгунчев от директорския му пост, обвинявайки го в „действия, които напомнят едно отминало тоталитарно управление“.
Вижте още: ПРИЗИВ ЗА НЕЗАБАВНОТО УВОЛНЕНИЕ НА ДИРЕКТОРА НА НАЦИОНАЛЕН ФОНД „КУЛТУРА“
Причината НФК да изисква изрично упоменаване на произхода на финансирането е, че при изпълнението на бюджетните политики в сферата на културата обществеността трябва да бъде информирана къде и за какви цели се изразходват публичните средства, се твърди в писмото на Драгунчев. Той уверява, че тази информация насърчава демократичните дебати, допринася за участието на гражданите в процеса на вземане на решения, укрепва институционалния контрол и надзора над разходите и допринася за повишаване на доверието.
Във връзка с публикуваното отворено писмо на независимите артисти, Национален фонд „Култура“ се обърна към „Площад Славейков“ със своя позиция. Публикуваме текста в неговата цялост:
Позиция на Национален фонд „Култура“
„Националният фонд „Култура“ изразява своята позиция по публикувания материал (отворено писмо) в „Площад Славейков“, в което се представя с неверни твърдения частният интерес на една организация. Решаването на този оперативен въпрос идва в момент, когато ударно и за следващите няколко седмици трябва да се осигури законното изплащане на финансовата подкрепа за българските творци и културни организации, одобрени за финансиране през 2023 г. Мисията на НФК, разбира се, е в това – обществото да бъде наясно с всеки детайл по разходването на публичните средства за култура. НФК припознава загрижеността на сектора да се осигурява среда в услуга и помощ за културата, но и съзнава отговорността си пред обществото и останалите държавни органи за законност и прозрачност на публичното финансиране. Всички знаем, че този процес напълно изключва привилегировано отношение към отделни организации или заобикаляне на правилата поради нечия „артистичност“.
От общо 2760 финансирани проекта през 2022 г. за близо 39 млн. лв. Националният фонд „Култура“ в десетки случаи полага всички усилия да подпомогне творците успешно да реализират и отчетат своите проекти, включително и в множеството случаи на неизправност. Необходимият диалог в подобни случаи изисква обаче двупосочност на процеса.
За настоящата година битката за финансирането на независимия сектор се ожесточи най-вече заради оскъдния бюджет от едва 8.4 млн. лв. Този силно съкратен бюджет налага засилен контрол върху изпълнението и отчитането на проектите в НФК. Когато са налице нередности при изпълнението на проекти, Фондът прилага всички вменени му по закон действия, за да осигури безпрепятствено реализиране на дейностите. Когато обаче не може да се постигне съгласие при възникване на спорове, НФК се обръща към правораздавателната система. Такъв е случаят и с „ОСАИК – 36 маймуни“. Дадена беше възможност за корекции, дадена беше и възможност публичният интерес да бъде защитен. Това не се случи.
През 2022 г. НФК сключва с „ОСАИК – 36 маймуни“ два договора за цялостна структурна подкрепа на стойност 87 890 лв. и 94 195 лв. В проектните предложения към двата договора са заложени основни дейности по разгласяване сред публики на международната копродукция „37 клечки кибрит“ (разгласяване сред медии, в социални мрежи, сайт, бюлетин). Дейности по същия спектакъл са подкрепяни финансово и по Програма „Творчески инициативи“ 21 г. на НФК, Столична община, Столична програма „Култура“ (с 23 074 лв.), Съюза за свободен танц и театър Баден-Вюртемберг със средства на Министерството за изследвания, наука и изкуства Баден-Вюртемберг, службата за „Култура“ на град Щутгарт (30 000 евро, 2020 г.), Свободната сцена за танц и театър Щутгарт (FTTS) и в партньорство с РЦСИ Топлоцентрала (София) и Гьоте-институт България. Според проектните предложения на организацията спектакълът е изигран 4 пъти в България.
Чрез въведената през 2022 г. практика за засилен мониторинг на одобрените проекти е констатирано, че при медийното отразяване на дейностите, финансирани чрез Фонда, не е представяна подкрепата от държавата. Причината за това изискване е, че при изпълнението на бюджетните политики в сферата на културата обществеността трябва да бъде информирана къде и за какви цели се изразходват публичните средства. Тази информация насърчава демократичните дебати, допринася за участието на гражданите в процеса на вземане на решения, укрепва институционалния контрол и надзора над разходите и допринася за повишаване на доверието. За посочения мониторинг са събрани множество доказателства в печатни и дигитални рекламни материали и отразявания на събитието. На проведените две срещи с организацията не са представени никакви доказателства или категорични обяснения за оборване на твърденията за нарушения, а напротив – липсата на разгласяване на публичното финансиране е неглижирана и омаловажавана. Твърди се даже, че такава липса няма.
За безпрецедентния натиск, упражняван от месеци върху НФК с цел Фондът да се откаже от съдебния иск и от функцията си да защитава публичния интерес в контекста на предстоящото финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост, вече са информирани с писмо Министър-председателят, акад. Денков, Вицепремиерът, г-жа Габриел, Министърът на културата, г-н Кръстев, и членовете на Комисията по културата и медиите в Народното събрание“.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение