Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Фосил на четирикрак кит с копита открит край Перу

Създанието е можело да плува дни наред, както и да се разхожда по сушата

Освен копита, четирикракият кит е имал и ципи между пръстите. Илюстрация: A. Gennari/CellPress - Фосил на четирикрак кит с копита открит край Перу

Освен копита, четирикракият кит е имал и ципи между пръстите. Илюстрация: A. Gennari/CellPress

Фосил на древно същество, подобно на кит, с четири крака и копита, е намерен край Перу. Откритието хвърля нова светлина върху теорията как предците на най-големите бозайници на нашата планета са се прехвърлили от морето на сушата, пише Би Би Си.

Фосилът е на 42,6 млн. години и е открит на морското дъно по крайбрежието на Перу. Бозайникът е живеел както на сушата, така и във водата – копитата и формата на краката му предполагат, че крайниците му са можели да издържат четириметровото му тяло на сушата. Към останалите му анатомични характеристики са мощна опашка и дълги зъби, заради които учените допускат, че съществото се е хранело с риби или ракообразни.

На сушата животното вероятно се е връщало, за да се чифтосва и да роди малките си. Първите китове, живели изцяло във водата, започват да се оформят преди 41 млн. години.

Китовете са най-иконичният пример за еволюция – коментира Травис Парк, експерт по древни китове в Природонаучния музей в Лондон.От малки бозайници с копита са се превърнали в синия кит, който познаваме днес. Толкова е интересно да се види как са покорили океаните.

За по-старите и по-малки предшественици на китовете, които са имали четири крайника, учените знаят отскоро, затова този последен вид попълва еволюционна ниша, оставена след изчезването на динозаврите преди 66 млн. години.

Другите фосили от това време са по-непълни, нямаме целият скелет. Нямахме ясно доказателство, че са можели както да плуват, така и да ходят“, обяснява Оливие Ламбер, учен в белгийския Кралски институт и автор на изследването.

Но последният фосил доказва, че създанието е можело да прекарва във водата дни или дори седмици и след това безпроблемно да пренесе четириметровото си тяло на сушата.

Въпреки че може да плува във вода безпроблемно, все пак е имало копита в края на пръстите си, както и палци“, допълва Травис Парк.

Важно е и местоположението на откритието. Учените го наричат Peregocetus pacificus, в превод от латински: пътуващият кит, който достигна Тихия океан. Край Индия и Пакистан са изравяни дори още по-стари находки, но настоящата дава обяснение кога китовете за пръв път се появяват във водите на двете Америки.

Фосилът е открит от международен екип от експерти от Перу, Франция, Италия, Холандия и Белгия през 2011 г., но едва днес учените оповестяват теорията си, подкрепена с доказателства.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg