Lora&Sion Paganini Baner

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Франция дава парични бонуси за поправка на дрехи, за да не се изхвърлят

Държавата отпуска 154 млн. евро, за да намали количеството изхвърлени дрехи

Всяка година 700 000 тона облекло се изхвърля във Франция (или около 10 кг на глава от населението). Снимка: ЕПА/БГНЕС - Франция дава парични бонуси за поправка на дрехи, за да не се изхвърлят

Всяка година 700 000 тона облекло се изхвърля във Франция (или около 10 кг на глава от населението). Снимка: ЕПА/БГНЕС

Франция ще финансира схема, насърчаващата гражданите да поправят скъсаните си и захабени дрехи и обувки, вместо да ги изхвърлят, съобщава „Монд“. Шивачи и обущари в страната са поканени да се запишат в програмата, а всеки включил се в нея, ще може да получи 7 евро за поправена обувка и между 10 и 25 евро за поправена дреха.

С мярката, която влиза в сила от октомври, Франция ще се опита да намали масовото изхвърляне на дрехи – всяка година 700 000 тона облекло се изхвърля в страната (около 10 килограма на глава от населението) и две трети от тях се озовават в депата за отпадъци, сочи статистиката. Само през 2022 г. в държавата са се произвели 3,3 млрд. бройки дрехи, обувки и текстил за дома. Франция ще отдели 154 млн. евро от държавния си бюджет за програмата за преправяне на дрехи и обувки, като се планира тази сума да покрие разходите между 2023-а и 2028 г.

От правителството се надяват, че не само ще намалят количеството изхвърлени дрехи, но и че ще подкрепят местната икономика, тъй като шивачите и обущари може би ще трябва да наемат нови служители, за да отговорят на търсенето.

Като част от схемата французите ще бъдат насърчавани не само да поправят дрехите си, но и да помислят за дарения, както и да пазаруват повече от магазините за втора употреба.

Мярката за старите дрехи е продължение на политиката на Франция да изгради по-екологично съзнание сред гражданите си – през 2020 г. държавата въведе подобна схема за изплащане на бонуси за хората, които изберат да поправят техниката в дома си, вместо да я изхвърлят. През 2016 г. бе забранено на супермаркетите да изхвърлят непродадената храна, вместо това днес годната храна се дарява. Междувременно от няколко години ресторантите и веригите за бързо хранене с над 20 места нямат право да продават храната си в пластмасови съдове за еднократна употреба.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС