Археолозите в Гърция са на ръба на забележително откритие. Учени в момента разкопават най-голямата гробница, намирана по техните земи, датираща от времето на Александър Македонски. От двете страни на входа са изправени мраморни сфинксове. Датировката на древното съоръжение е 300 – 325 пр. н. е.
Гробницата се намира в Амфиполис, близо до Солун. Археолозите проучват обекта вече втора година, но едва сега са достигнали до входа. Очаква се да влязат в погребалната камера до края на месец август.
От Министерство на културата заявяват, че засега не разполагат с доказателства за самоличността на погребания владетел. На всички в Гърция им се иска покойникът да има общо с Александър Велики, починал през 323 г. пр. н. е. след завоевателен поход в Близкия изток, Азия и Североизточна Африка, или да е някой от семейството му. Александър е издъхнал във Вавилон, на територията на днешен Ирак, но мястото, където е погребан, не е известно.
Катерина Перистери, която ръководи разкопките, предполага, че гробницата е построена от архитекта Дейнократ – спътник на Александър. Той е градил Александрия и храма на Артемида в Ефес.
По времето, когато е строено гробищното съоръжение, Амфиполис е център на бурни събития, разказва археоложката. След смъртта на Александър Велики бившият му генерал Касандър изпраща там на заточение вдовицата на владетеля – Роксана, и сина им Александър IV. По заповед на Касандър двамата са убити в Афмиполис през 311 г. пр. н. е. Затова учените не изключват хипотезата Роксана и наследникат на Александър да са погребани на това място.
Археолозите смятат, че входът на гробницата води до погребалната камера по алея с дължина 4, 5 м. Стените са изрисувани с антични фрески. Външният кръг на гробницата е 497 метра. Изградена е от мрамор, донесен от близкия остров Тасос. Учените предполагат, че на върха на гробницата ще открият статуя на лъв.
Амфиполис е родното място на трима известни адмирали от епохата на Александър – Неарх, Aндростенес и Лаомедон (близък приятел на Александър Велики). Известният Лъв от Амфиполис е един от най-добре запазените паметници от 4 век пр. н. е. Той е бил открит през 1912 г. от гръцката армия в коритото на река Струма.
Според някои теории, гробът на Лаомедон е бил белязана с лъвска статуя. Други смятат, че изображението на хищника е било поставено от Aгнон и е било посветено на 10 000 жертви, загинали в битката на древния град Дравискос.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение