Георги Господинов получи наградата „Перото“ за цялостен принос към българския литературен контекст, съобщиха от литературния клуб към НДК. Отличието му бе връчено снощи, 2 ноември, от министъра на културата Кръстю Кръстев на специална церемония.
За проза бе отличен Палми Ранчев за „Хаосът в играта на джаги“ (изд. „Жанет 45“). В романа му е отразен светът на 90-те години на ХХ век, времето на уличните бандити и хаосът на прехода.
Наградата „Перото“ за поезия отиде при Виолета Кунева за „Кучето на Персефона“ (изд. „Жанет 45“). Призът за детска литература бе присъден на Иванка Могилска за „Шарени сапунени балони“ (изд. „Жанет 45“, илюстратор Елена Василева). В категорията за дебют спечели Велимир Макавеев за „Сънища в градината“ (изд. „АРС“).
„Перото“ за превод от български на чужд език бе връчено на Марко Видал – за превода на испански език на „Нова социална поезия. Антология” и на сайта за поезия La Tortuga Bulgara.
Отличията „Перото“ бяха раздадени за девети път. Организатори са Литературен клуб „Перото“ и Национален център за книгата – НДК.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение