Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Германия строи времеубежище за Венецианското биенале

Проектът „Прагове“ е вдъхновен от романа на Георги Господинов - ще бъде построена клиника за миналото

Един от авторите на германския павилион ще пресъздаде основната идея на Георги Господинов във „Времеубежище“ - клиника за миналото. Снимка: Гергана Димитрова/Площад Славейков - Германия строи времеубежище за Венецианското биенале

Един от авторите на германския павилион ще пресъздаде основната идея на Георги Господинов във „Времеубежище“ - клиника за миналото. Снимка: Гергана Димитрова/Площад Славейков

„Времеубежище“ на Георги Господинов е вдъхновение за германския павилион на предстоящото Венецианско биенале. Идеята на неговия роман за паметта и времето ще заеме централно място в проекта на Германия, става ясно от прессъобщението, с което германските артисти обявяват произведението.

Германия ще се представи на арт форума с „Прагове“ (Thresholds) – поглед към миналото и бъдещето от различни артистични ъгли. Концепцията описва „праговете“ като настоящето, междинно място, на което никой не може да остане и чието съществуване се обуславя, единствено защото нещо вече се е случило, а друго предстои. Проектът се осъществява от „Institut Fur Auslandsbeziehungen“.

Прагът на настоящето предлага няколко възможни интерпретации, като кураторката на павилиона Чаала Илк се спира на три прочита, наречени сценарии. За всеки от тях е ангажиран различен творец.

По първия ще работи Яел Бартана, решила да покаже едно катастрофално настояще и свят на ръба на пълното унищожение. В търсене на едно въображаемо и споделено бъдеще, тя конструира алтернативна история и представя „възможностите за оцеляване през многослойна творба, разположена между дистопия и утопия“.

Вторият сценарий е на Ерсан Мондтаг и най-силно пасва на „Времеубежище“. В пространството на мащабния германски павилион той ще построи един „фрагментиран и на пръв поглед по-незначителен наратив“.

„В своята творба авторът изследва какво би се случило, ако бе възможно да съживим миналите епохи като среда за живот – се казва в прессъобщението за „Прагове“. – Пресъздавайки спомени, Мондтаг раздвижва строгите историографски конструкции.“

Съдейки по описанието, Мондтаг ще направи опит да вдъхне живот тъкмо на една своеобразна клиника за минало – централна идея от сюжета на „Времеубежище“. В книгата на Господинов подобни клиники първо възникват за лечение на пациенти с Алцхаймер, но в течение на романа иновацията надхвърля ползите на медицината заради засилващата се носталгия в обществата в Европа.

Третата и последна част от проекта „Прагове“ ще излезе извън границите на немския павилион в „Жардини“ и ще бъде представена на острова Ла Чертоза. С това решение кураторката набляга на значението на временната пространствена промяна, се казва в съобщението от „Institut Fur Auslandsbeziehungen“. На острова съвместно ще работят четирима творци, които ще използват естествените форми на пейзажа.

„Времеубежище“ е основно вдъхновение не само за втория сценарий от „Прагове“, но и за кураторката Илк, която коментира, че романът на българския писател се е запечатал в съзнанието ù.

„Когато започнах да курирам германския павилион, особено във времето на война, се запитах: как изглеждат местата ни за солидарност? – пише Илк в профила си в Инстаграм. – Как да се освободим от схващането ни за пространствените конструкции на националните държави, причината толкова много невинни цивилни да загубят живота си.

Ако изобщо има нещо като надежда, то тя е в прекрачването на „прага“. За германския принос за Венецианското биенале творци от различен произход и жанрове работят върху сложното значение на сигурността. Нищо не е сигурно. Ще успеем ли да превърнем това в откровен момент на човечност?“

Тази година Венецианското биенале ще се проведе между 20 април и 24 ноември. Темата на форума е „Чужденци навсякъде“.

Вижте още: ПРОЕКТ ЗА ЖЕРТВИТЕ НА КОМУНИЗМА ИЗБРАН ДА ПРЕДСТАВИ БЪЛГАРИЯ НА ВЕНЕЦИАНСКОТО БИЕНАЛЕ

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg