Внушителна реконструкция в реални размери на Колоса на Константин от IV век бе издигната в градината на Вила Кафарили в Капитолийските музеи, става ясно от публикация в сайта на музеите. Статуята на Константин – първият император, приел християнството и допринесъл за разпространението на християнската вяра в цялата Римска империя, е възстановена в цялото си величие.
Скулптурата, висока приблизително 13 метра, е създадена чрез иновативни техники за реконструкция, като за отправна точка са използвани запазените оригинални части на Колоса, съхранявани в Капитолийските музеи.
Статуята на Константин се смята за едно от най-важните произведения на Античността, и значим пример на късноантичната римска скулптура. От цялата статуя, преоткрита през XV век в базиликата на Максенций, днес са останали само няколко монументални мраморни фрагмента, съхранявани в двора на Капитолийските музеи: глава, дясна ръка, китка, дясна ръка, дясно коляно, десен глезен, десен крак, ляв крак.
От 6 февруари 2024 г. до 31 декември 2025 г. в градината на Вила Кафарили ще бъде изложена реконструкцията на Колоса в мащаб 1:1. Творбата беше представена за първи път в Милано от 17 ноември 2022 г. до 27 февруари 2023 г. по повод изложбата „Recycling Beauty“, курирана от Салваторе Сетис и Анна Ангуисола.
Градината на Вила Кафарили, където е поставена репродукцията на Константиновия Колос, отчасти лежи върху площта, заета от храма на Юпитер Оптимус Максимус, където някога се е помещавала статуята на Юпитер. Останките от храма днес се виждат в екседрата на Марк Аврелий.
Деветте мраморни фрагмента, които се съхраняват в Капитолийските музеи, са открити през 1486 г. в апсидата на сграда, за която по онова време се е смятало, че е Храмът на мира на Веспасиан и която едва в началото на XIX век е правилно идентифицирана с базиликата на Максенций по Виа Сакра. Смятало се, че принадлежат на статуя на император Комод и предвид изключителното им значение са били поставени в Палацо Консерватори по време на ремонтните работи, извършени по проект на Микеланджело между 1567 и 1569 г. Фрагментите са идентифицирани като Колоса на император Константин едва в края на XIX век.
Колосът е бил седнал и е изваян като акролит, т.е. с голи части от бял мрамор и драперия от метал или златиста мазилка. Според типична иконографска схема от онова време, която издига императора до божество, Константин е представен като Юпитер с непокрита горна част на тялото и наметалото му е преметнато през рамо; дясната ръка държи скиптъра с дълга дръжка, а лявата ръка държи земното кълбо.
Смола и полиуретан, заедно с мраморен прах, златни листа и мазилка са използвани като материали за имитацията на мрамор и бронз, докато за вътрешната структура (в оригинала вероятно съставена от тухли, дърво и метални пръти) е използвана арматура.
Втора версия на статуята ще бъде издигната в Североизточна Англия, където Константин е надзиравал укрепването на Адриановия вал, преди да бъде провъзгласен за император в Рим.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение