800 праисторически каменни оръдия, включително гигантски брадви, бяха намерени от археолози в графство Кент във Великобритания, разказва Би Би Си. Артефактите са били в пластове от Ледниковата епоха на склона на един от хълмовете покрай река Медуей.
Възрастта им е повече от 300 хиляди години. Били са под остатъчните отлагания в древно русло на река.
Една от най-интересните находки е ръчна брадва, дълга почти 30 см. Тази брадва от Каменния век е всъщност парче кремък, изпилено от двете страни така, че да получи симетрична форма, с дълго острие. Смята се, че подобни инструменти са били държани в ръка, без допълнителна дръжка, и са се използвали за отделяне на кожата на заклано животно. Но намерената брадва е толкова голяма, че е трудно да се обясни как е била използвана.
Според старшия археолог на Университетския колеж на Лондон Лети Ингри, доисторическите инструменти се смятат за гигантски, когато са дълги повече от 22 см. Тя предполага, че намерените оръдия са имали ритуална, а не практическа функция.
Смята се, че мястото на разкопките се отнася към ранния праисторически период в Британия, когато там се появяват първите неандерталски племена. Възможно е те да са делили територия с други ранни човешки популации.
В онези времена река Медуей е била много различна – на нейно място е имало покрити с гора хълмове, пресичани от ручеи и малки реки. В горите са живеели елени, диви коне, но и измрели днес слонове с прави бивни и дори лъвове.
Друга находка, намерена по време на разкопките, е старо римско гробище, 250 хил. години по-младо от каменните брадви. Погребенията в него са правени между I и IV в. от новата ера. Предполага се, че става дума за гробове на хората, живели в римската вила в съседство. Намерени са останките на 25 души, 13 от които са били кремирани. В девет от гробовете е имало лични вещи и украшения. Археолозите предполагат, че намерените в близост глинени купи и кости от животни са останки от погребални трапези.
Скорошни изследвания доказват, че днешното графство Кент е било родина на първите човешки племена на Британските острови. Предтечата на неандерталците, така нареченият Хайделбергски човек, е обитавал територията на днешния град Кентърбъри и околностите му някъде преди 560 – 620 хиляди години.
Преди това на Британските острови също е имало хора, но – ако се вярва на учените – те не създавали постоянни селища. Миграцията от Британия към континентална Европа тогава е била лесна, защото тя се превръща в остров едва през VII хилядолетие преди новата ера.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение