Гимнастичката на Георги Чапкънов-Чапа ще се завърне във фонтана пред Народния театър напролет. Бронзовата статуя, която беше съборена в малките часове в събота от фен, решил да си направи върху нея снимка, е пострадала съвсем леко, научи „Площад Славейков“ от скулптора.
„Няма сериозни щети. При падането на статуята се е наранила само едната гърда – малко е сплескана, но това е напълно поправимо и като мине зимата, фигурата отново ще отиде на мястото си”, каза Чапа.
За разлика от друг път, когато са посягали на творбите му, този път ваятелят остава спокоен. Може би е претръпнал или е съжалил 18-годишния младеж, който повали произведението.
Вижте още: СЪБОРЕНА ОТ ФЕН, ЗА ДА СИ НАПРАВИ СНИМКА
През годините скулпторът на няколко пъти има перипетии с творбите си, разположени под открито небе. За първи път негово произведение пострадва още през 80-те години. Тогава Чапкънов извайва колоната „Дървото на живота” и я поставя пред сградата на Съюза на писателите на ул. „Ангел Кънчев”.
„Това дърво беше пълно с птички, гущерчета, пеперуди и какво ли не. Имаше и една змия – усойничка отгоре… Докато не опоскаха докрай тази колона, не мирясаха”, разказа Чапа пред „Площад Славейков.“
Сред посегателствата в близките петнайсет години са кражбата на композицията „Похищението на Европа”, която беше поставена на чешмичката в градинката на ул. „Солунска”, както и на бронзовото семейство птици с малки в гнездо, изваяни за друга чешмичка – в двора на църквата „Свети Седмочисленици”.
Преди няколко години злосторници проникнаха и в ателието на Чапа в центъра на София и задигнаха негови произведения. По този повод скулпторът отбелязва:
„По-рано ме засягаше дълбоко. Като си представя само, че някакви цигани са го взели и са го хвърлили за вторични суровини. После видях, че не са само цигани, много от нещата са откраднати по поръчка. Като не са ги опазили на обществено място, дано тоя, който ги взима в двора на къщата си, да ги пази”.
Освен пострадалата „Гимнастичка”, Чапкънов има още немалко статуи под открито небе – София е най-голямата му изложбена зала. Сред най-известните му произведения са Славейковците на площад „Славейков”, Слънцето над входа на НДК, статуята „София” на Ларгото, а отскоро и скулптурата на братята Георги и Богдан Прошек на ул. „Сан Стефано”.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение