„Анора“, филм за стриптийзьорка, която се жени за сина на руски олигарх, е големият победител на наградите „Оскар“. Филмът на Шон Бейкър, често определян като по-правдива версия на сюжета от „Хубава жена“, спечели пет награди от общо шест номинации, включително за най-добър филм.
Вижте още: ПЪЛЕН СПИСЪК НА НАГРАДИТЕ „ОСКАР 2025“
Наградите на Американската филмова академия бяха връчени тази нощ, 2 март (3 март българско време), в Лос Анджелис, на церемония, която засегна няколко актуални политически събития, без да встъпва в конкретика.
„Анора“, независим филм, заснет за 6 млн. долара, доминира на церемонията с пет отличия. С него изгря звездата на 25-годишната Майки Медисън, която получи статуетката за главна женска роля, надделявайки над широко считаната за фаворитка Деми Мур. В кратката си благодарствена реч тя посвети победата си на сексработниците, които са се доверили на екипа на филма с историите си. „Анора“ получи също признание за режисура, оригинален сценарий и монтаж – и трите статуетки бяха приети от режисьора Шон Бейкър. В края на церемонията, когато за последно се качи на сцената за наградата за най-добър филм, той заяви, че „обичаме да сме независими и ще продължим да правим независими филми“, а собствената си продукция изтъкна като „истински независим филм, направен с пот, сълзи и кръв“.
Успехът на „Анора“ – не само в наградния сезон, но и в боксофиса, бе отчетен и от водещия на церемонията Конан О’Брайън, който направи паралел между сюжета и актуалните политически събития с коментара си, че „американците се вълнуват най-сетне да видят някой, който се противопоставя на могъщ руснак“. Последваха бурни аплодисменти.
Наградата за най-добър актьор бе присъдена на Ейдриън Броуди, втори „Оскар“ в кариерата му след „Пианистът“. В „Бруталистът“ Броуди отново играе евреин – той е архитект, който иска да загърби Холокоста и в годините след Втората световна война опитва да изгради нов живот в САЩ. В благодарствената си реч, която Броуди отказа да прекъсне, въпреки намеците на организаторите, той сподели, че вижда победата си „като шанс за ново начало“ в кариерата си и изтъкна колко крехка е актьорската професия. Във връзка със сюжета на филма той спомена още антисемитизма и расизма и завърши речта си с думите, че „се моли за един по-здрав, щастлив и приобщаващ свят“.
„Бруталистът“ на режисьора Брейди Корбей влезе със силна заявка на оскарите и получи още наградите за операторско майсторство и саундтрак.
„Емилия Перес“, филмът на Жак Одиар с най-много номинации (13), приключи церемонията с две статуетки – за най-добра песен и поддържаща актриса за Зоуи Салдана. Тя надделя над конкурентките си Исабела Роселини и Ариана Гранде и в емоционална реч изтъкна, че е първата американка с доминикански корени, наградена от Американската филмова академия. Със сълзи в очи тя сподели „гордостта си като дете на родители имигранти с мечти, достойнство и работливи ръце“.
При поддържащите актьори надделя Кийран Кълкин за ролята си в драмата „A Real Pain“. От сцената той заяви, че „няма никаква идея как се е озовал там, тъй като играе цял живот“ и припомни на съпругата си нейно старо обещание, че ще му роди още едно дете, ако някога спечели „Оскар“.
„Веществото“, друго от най-коментираните заглавия от последните няколко месеца, получи само една награда – в категорията за грим и прически. Деми Мур, която се очакваше да спечели статуетката за най-добра главна женска роля, остана с празни ръце след триумфа си на „Златен глобус“.
Един от емоционалните моменти на церемонията бе при победата на пълнометражния документален филм „Няма друга земя“. По него е работил екип от Израел и Палестина – факт, който беше изтъкнат от двамата режисьори Базел Адра и Ювал Абрахам. В благодарствената си реч Абрахам от Израел изтъкна, че „външната политика на тази страна [САЩ] помага за блокирането на мирната пътека“:
„Не виждате ли, че сме преплетени в едно цяло? Че моите хора ще бъдат в безопасност, едва когато и хората на Базел са свободни и в безопасност“.
В категорията за късометражен документален филм, където шанс имаше и „Човекът, който не можеше повече да мълчи“, продуциран от България, победата бе за „Тhe Only Girl in the Orchestra“.
След студената среща на американския президент Доналд Тръмп с колегата му от Украйна Володимир Зеленски, войната в Украйна бе другата тема, която бе повдигната на сцената. Актрисата Дарил Хана, поканена да обяви наградата за монтаж, вмъкна призив „Слава на Украйна“ преди да обяви победителя. Сценаристът Питър Строган, награден с „Оскар“ за адаптиран сценарий за „Конклав“, бе закачил на ревера си панделка в синьо и жълто и обясни значението ú пред репортерите на червения килим:
„Нека не обръщаме гръб на Украйна“.
„Да загърбим различията си и да намерим начин да работим заедно“, призова и режисьорът Гинтс Зибалодис, който прие статуетката за най-добър анимационен филм за „Flow“. Разказът за една котка, която трябва да се научи да оцелява в нов свят без хора след голям потоп, е първият латвийски филм с „Оскар“ (с бюджет от 3,5 млн. евро).
Цялата церемония „Оскар“ всъщност открои нискобюджетните продукции пред големите блокбъстъри като „Злосторница“ и „Дюн: Част втора“, отчита „Гардиън“. Големите награди бяха за „малки филми“, като най-висок бюджет от тях има „Емилия Перес“ със своите 26 млн. долара. „Бруталистът“ е бил заснет за 10 млн. долара, „Веществото“ – за 18 млн. долара, „A Real Pain“ само за 3 млн., „Конклав“ – за 20 млн.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение