Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Големият сфинкс в Гиза е изваян от вятъра?

Ерозионни процеси са създали тялото и главата на лъва, твърди нова теория

Сфинксът е продукт на естествени процеси и въображението на египтяните в миналото. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Големият сфинкс в Гиза е изваян от вятъра?

Сфинксът е продукт на естествени процеси и въображението на египтяните в миналото. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Големият сфинкс в Гиза често поражда дебати с каква цел и от кого е бил построен; според нова теория той вероятно е дело на природни феномени. Според предположение, публикувано в списание „Physical Review Fluids“, митологичната статуя се е появила в пустинята, вследствие на силни ветрове.

Първообразът на Сфинкса вероятно е бил ярданг – специфично за пустинните региони формирование, което се разкрива вследствие на силен и постоянен вятър. По-меката почва и пясъкът се издухват от вятъра, като на място остават твърди продълговати скали. Ветровете оформят дълбоки прорези в пустинята, понякога създавайки бразди между скалите с дълбочина до десет и повече метра. Ярдангите могат да заемат различни форми и размери, като понякога лесно могат да придобият човешки черти и животински форми.

За да докажат теорията си, Лейф Ристроф и колегите му от Института по математически науки към Нюйоркския университет, провеждат поредица от експерименти, пресъздавайки метеорологичните условия в Египет от преди 4500 години, когато се предполага, че се появява Сфинксът. С компютърни графики и лабораторни изследвания екипът пресъздава могила от мека глина, в чиято сърцевина се крие варовиков материал. Вместо вятър, те правят симулация на постоянен воден поток, вследствие на който меката глина бавно започва да придобива форма на полегнал лъв. По-твърдата скала оформя главата, появяват се и други характеристики като лапи, шия и извит гръб. Въпреки че компютърната симулация предлага описание на цялостната форма на Сфинкса, цялата скулптура не е чисто естествено съвпадение, уточняват учените.

„Нашето изследване изобщо не противоречи на схващането, че по-голямата част от Сфинкса е образувана от едно парче основна скала, местна за това място – обяснява Ристроф пред „Architectural Digest“. – Въпреки че структурата е монолитна, нашето мнение е, че скалата не е еднородна по своя състав, т.е. някои части са по-твърди и ерозират по-трудно от други. Смятаме, че това е ключов фактор за създаването на основа, която прилича на легнал лъв.“

След създаването на основата от естествените процеси, древните египтяни вероятно са довършили по-сложните детайли, включително лицето.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg