Голите снимки на 81-годишната Златина Тодева на сценографа Юлиан Табаков, наредени в столичната галерия „Райко Алексиев“, предизвикаха разгорещен дебат – изкуство ли са, или лишена от морал провокация. В реакциите изпъква основният проблем сред ценителите на изкуството у нас, а и въобще в обществото – как „четем“ визуалната информация и извличаме удоволствие от нея. В случая със Златина Тодева думата „удоволствие“ вероятно отново ще възмути пуританите…
Визуалното удоволствие е сред основните теми на втория курс по съвременно изкуство, който стартира на 22 април в София. „Лично аз смятам, че ние имахме нужда от тази изложба, най-вече за да започне този дебат в обществото. А темата за визуалното удоволствие и как фотографията употребява психоанализата е сред най-важните в курса“, обяснява арт критичката Нада Нешева. Тя води поредицата от лекции в областта на съвременното изкуство, а в това издание ще бъдат обсъждани четири основни теми – носталгията по миналото, тялото (плътта), авторът и обектът в съвременното изкуство. Независимо каква е целта на изложбата с голите снимки на Златина Тодева, ценното според Нешева е да започнем този дебат и заради шанса покрай нея да зададем важни въпроси за това как гледаме и как се чувстваме, когато ни гледат.
Вторият курс „Наръчник за съвременно изкуство“ започва на 22 и 25 април в София. Ето пълната програма на курса:
История или Носталгия по миналото?
1. Алегория/Палимпсест – Какво се крие под горния слой на една творба?
2. Възможен ли е плурализмът в изкуството – „За” и „Против”.
3. Политическото подсъзнание (несъзнавано). Може ли изкуството да реши нерешимите противоречия в политиката?
3.1. Постмодернизмът или културната логика на късния капитализъм.
Тялото:
4. Пърформанс
4.1. Тялото на артиста – присъствие, което е подсилено, валоризирано в произведенията от 60-те и 70-те.
4.2. Делегиран пърформанс – произведенията след 80-те, при които пърформансът се изпълнява от непрофесионалисти.
4.3. Технологии – произведения след 2000 г. Зависимостта на тялото от новите технологии.
5. Визуалните (и други) удоволствия. Как четем визуална информация и как извличаме удоволствие от нея. Удоволствието да гледаш, но и удоволствието да бъдеш гледан. Политически употреби на психоанализата.
5.1. Феминизъм и куиър – защо хомосексуалните хора са привлечени от образите на Дорис Дей, Лайза Минела, Грета Гарбо, Марлене Дитрих…?
6. Фотографията – обществен договор. Всеки, който адресира хората със снимка или пък е зрител на снимка, може да стане гражданин в държавата Фотография. Какви са отношенията и законите в тази държава, които ни позволяват да разменяме мисли чрез фотографията, какъв е договорът, който сме сключили без да знаем? Връзката на фотографията с множеството катастрофи в най-новата история.
7. Завръщането на автора. Дали произведението на изкуството съществува независимо във времето и пространството? Дали изкуството винаги е добро?
8. Завръщането на обекта след дематериализацията. Сюрреалистични обекти в съвременното изкуство.
Курсът „Наръчник в съвременното изкуство“ ще продължи до началото на месец юни. Подробности – в A companion to contemporary art.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение