vaklushbooks

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Господ ли е по гръб на фасадата на църква във Венеция?

Маурицио Кателан предизвика противоречиви интерпретации със своя творба, част от павилиона на Ватикана на Биеналето

Маурицио Кателан участва в тазгодишното биенале във Венеция с графит върху фасадата на църква. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Господ ли е по гръб на фасадата на църква във Венеция?

Маурицио Кателан участва в тазгодишното биенале във Венеция с графит върху фасадата на църква. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Маурицио Кателан, известен със своите артистични провокации, участва със своя творба на Венецианското биенале. Графитът му „Баща“ (Father) представлява изображение на две ходила върху фасадата на църква в италианския град и предизвика разнопосочни интерпретации.

Творбата на италианския артист е част от павилиона на Светия престол във Венеция. Ватиканът вече за 11-и път участва в арт изложението, но на 28 април папа Франциск ще стане първият глава на Римокатолическата църква, който ще посети Биеналето, пише „Артнет Нюз“.

Биеналето през 2024 г. е важно за Ватикана и по друга линия – павилионът на Светия престол е подреден в действащ женски затвор на остров Джудека, разположен точно срещу историческия център на града. До експозицията, озаглавена „С очите си“, се стига само с предварителна заявка и след сериозни проверки, а в самата изложба прави впечатление и участието на самите затворнички. Някои от тях са представени със свои произведения или стихове, други са ангажирани като гидове и обясняват на посетителите своята интерпретация на произведенията. Могат да се видят и познати имена като Клер Фонтейн и Зоуи Салдана, която участва в късометражен филм за последния ден от присъдата на една затворничка.

Ватикана избира необичайното изложбено пространство за павилиона си, за да привлече общественото внимание „към нашите свързани истории“ и да насърчи културния обмен между затворнички и свободни посетители, се казва в прессъобщение.

„Те разказват за същия глад за любов, същата страст за живот и привързаност, същото неспокойно търсене на смисъл, всичко това, което изкуството иска да отразява и представя“, допълват от Светия престол.


Творбата на Кателан посреща и изпраща посетителите на затвора, но остава скрита от неговите обитатели. Изненадваща е поканата към него, особено след като през 2001 г. той шокира католическия свят с творбата си, изобразяваща папа Йоан Павел II затиснат от гигантски метеорит.

Създадена на фасадата на съседната църква, творбата предизвиква различни интерпретации. Според „Артнет Нюз“ изобразените ходила на фасадата са собствените стъпала на Кателан и са препратка към религиозната практика с измиването на краката, която и до днес се упражнява от църковните лидери като израз на безкористната Христова обич и прошката. Този прочит се подкрепя и от революционна промяна в каноничните практики от 2016 г., след която могат да се мият краката и на жени.

Кардинал Хосе Толбентино дьо Мендонса, директор на културната дикастерия във Ватикана, има друга интерпретация и твърди, че произведението навява спомен за мръсните крака на апостолите, изобразени от Караваджо. Освен това, казва той, цитиран от АП, произведението се обвързва символно с павилиона на Църквата в затвора и демонстрира „желанието да се изцапат краката, да се покаже, че който има крака, има плът“.

Мендонса не отрича, че някои посетители може да открият иконоборство в творбата на Кателан. Ходилата предизвикват и асоциация за положено по гръб мъртво божество.

„Папа Франциск призовава към диалог – казва Мендонса. – Диалог не се води само с хората, които са наше огледало.“

„Баща“ (английското заглавие може да бъде преведено и като „Отец“) е тематичен контрапункт на произведението на Кателан „Майка“ от 1999 г., което представлява ръце, подаващи се от купчина пръст, сключени в молитва.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg