С шест златни грамофончета Бруно Марс стана големият победител на наградите „Грами“, раздадени в неделя вечер в Ню Йорк. Той взе наградите за най-добър албум, запис, песен, R&B изпълнение, R£B песен, R&B албум (плюс още едно техническо отличичие, но не за него, а за инженера на албума). Втори – много близо до Марс – с пет отличия, всички в рап категориите, се нареди Кендрик Ламар.
Всичко това стана за сметка на Джей Зи, който се нареди сред най-големите губещи – не само на вечерта, но и въобще в историята на наградите, като не успя да спечели нито една от осемте си номинации. Подобна драма изживя и Сиза (SZA), която имаше пет номинации, но също си тръгна с празни ръце.
Сред най-интересните моменти на вечерта, какато обикновено, бяха изпълненията на живо на Лейди Гага, U2, Кендрик Ламар, Риана, Елтън Джон и Майли Сайръс…
24K Magic на Бруно Марс – отличена с „Грами“ за най-добър запис:
Въпреки че в сравнение с Холивуд, музикалната индустрия бе минимално засегната от сексскандали, церемонията нямаше как да мине без #MeToo (или Time’s Up) момент. Осигури го в краткото си слово актрисата и певица Джанел Моне:
„На тези, които биват заглушени, ще кажем две думи – time’s up (времето изтече). Времето свърши за неравностойното заплащане, за неравенството, за тормоза от всякакъв вид, както и за злоупотребата с власт. Защото това не се случва само в Холивуд, не само във Вашингтон, то се случва и също и тук, в нашата индустрия. И както имаме силата да създаваме култура, ние имаме и силата да разваляме културата, която не ни служи добре. Затова нека работим заедно – мъже и жени за една обединена музикална индустрия, посветена на създаването на по-сигурна работна среда, равно заплащане и достъпна за жените“.
Думите ѝ бяха посрещнати с бурни аплодисменти, но сред победителите в отделните категории жените бяха значително по-малко от мъжете.
Проблемът на наградите „Грами“ с жените не е от днес – според статистиката през последните 6 години 9 от всеки 10 номинирани са били мъже. Снощи Сиза – жената с най-много номинации не взе нищо, Карди Би B и Рапсоди, с шанс да направят история в рап категорите, също бяха „ограбени“. За албум на годината бе предложена само една жена – Лорди. А Алеся Кара се оказа единствената дама със златно грамофонче в някоя от главните категории – за нов артист.
Ето още някои от победителите:
Най-добър традиционен поп вокален албум
Tony Bennett Celebrates 90, Тони Бенет (който е на 90 г.)
Най-добро рок изпълнение
You Want It Darker, Ленард Коен (посмъртно)
Най-добре метъл изпълнение
Sultan’s Curse, „Мастодон“ (групата имаше дата за концерт в България, но събитието бе отменено заради заболяване на един от музикантите)
Най-добра рок песен
Run, „Фу Файтърс“
Най-добър рок албум
A Deeper Understanding, The War On Drugs
Най-добър рок албум
A Deeper Understanding, The War On Drugs
Най-добро поп соло изпълнение
Shape Of You, Ед Шиърън
Най-добър поп вокален албум
÷ (Divide), Ед Шиърън
Най-добра кънтри песен
Broken Halos, Крис Стейпълтън
Най-добър традиционен блус албум
Blue & Lonesome, „Ролинг Стоунс“
Най-добър съвременен блус албум
TajMo, Тадж Махал & Кеб’ Мо’
Най-добър фолк албум
Mental Illness, Айми Ман
Най-добра музика, композирана за филм
„Ла Ла Ленд“, Джъстин Хъруиц
Продуцент на годината, класически
Дейвид Фрост
Най-добро оркестрово изпълнение
Шостакович: Симфония No. 5, Манфред Хонек
Най-добър запис на опера
Berg: Wozzeck, Ханс Граф, Роман Трекел & Ане Шваневилмс
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение